• 26 Ekim 2021

Filmlerde Dijital İnsanlar

2 Haz 2016

Dijital teknoloji kurguda yeni gerçeklikler üretmeyi başararak sanal aktörlerin doğmasına sebep olmuştur. Şu anda bilgisayarda üretilen insan figürlerinin gerçek insanlar olmadığı belli oluyor. Ama çok yakın gelecekte karakterler artık daha gerçekçi hale gelecek ve böylece Hollywood yıldızlarının milyon dolarlar tutan oyunculuk ücretlerinin önüne geçilebilmesi umut ediliyor.

Amaç, istikrarlı, düşük maliyetli, kaprisi olmayan, skandallardan uzak sanal aktörler üretmek. Ama günümüz teknolojisi ile bu şu an pek de mümkün görülmemekle birlikte gelecekte bunun kaçınılmaz olacağı kesindir. Bu bütün dijital stüdyoların hayalidir.

Dijital insanlar; sayıca oldukça fazla kişinin ekranda görünmesi gereken durumlarda bu kadar çok sayıda figüran bulmak yerine birkaç kişinin bilgisayar ortamında kullanılarak çoğaltılması işlemidir. Böylece tehlikeli sahnelerde yaralanma ve ölüm riski sıfırlanırken çok sayıda oyuncunun telif, kostüm, sevk, organizasyon gibi masrafları da en aza indirilmiş olunur. Ayrıca, bu kadar oyuncuyu tek tek sanal arka fon önünde çekip filme ekleme maliyeti de en aza inmiş olacaktır. Bunun için verilebilecek en iyi örneklerden birisi de World War Z filmidir.  Gerçekte böyle bir çekim figüranlar ile yapılsaydı birçoğu zarar görecekti. Fakat burada bilgisayar teknolojisi devreye girerek düşen oyuncular sanal olarak üretilmiştir.

Pelikülden Piksele Dijital Sinema Kitabından özetlenmiştir. Kitapla ilgili geniş bilgi almak için lütfen tıklayın >>>