• 26 Eylül 2021

Filminizi Fesvitallerde Yayınlama

14 Kas 2015

Video kameraların da getirdiği çekim kolaylıkları sayesinde günümüzde film festivalleri de oldukça artmış durumdadır. Bu kadar çok festival arasından seçici davranmak da yapımcı ve yönetmen açısından önemlidir. Bu nedenle filmin temasına uygun festivaller seçilmeli, bir pazarlama alanı olarak görülmeli ve buna göre yöntemler geliştirilmelidir. Festivaller filmleri görünür kılmak için iyi bir avantajdır. İzleyicilerin geri bildirimleri gelecek açısından fikir verecektir. Yönetmenin diğer yapımcılarla iletişime geçebilmesi, beklentilerini ve projelerini anlatabilmesi açısından da önemlidir.

Film festivalleri izleyici açısından da önemlidir. Bir çok filmi bir arada izleyerek kıyaslama yapma imkanı bulunmaktadır.

Festivallere göndermeden önce; film için bir basın kiti (press kit) hazırlanarak festivalde dağıtımı sağlanmalıdır. Bu kitin içerisinde filmin fragmanı, kamera arkası fotoğrafları, oyuncularla röportajlar gibi görüntüler yer alabilir. Mümkünse filmin adını taşıyan bir internet sitesi ve sosyal medya hesapları açılmalıdır. Buradan filmin fragmanı, kamera arkası fotoğrafları, oyuncularla röportajlar gibi görüntüler yayınlanmalıdır.

 Ülkemizde yapılan bazı kısa film festivalleri ve internet adresleri şöyledir:

– 1001 Belgesel Film Festivali: www.bsb.org.tr

– Adana Altın Koza Film Festivali : www.altinkozafestivali.org.tr

– Akbank Kısa Film Festivali: www.akbankkisafilm.com

– Ankara Film Festivali: www.filmfestankara.org.tr

– Antalya Altın Portakal Film Festivali: www.altinportakal.org.tr

– İstanbul Uluslararası Kısa Film Festivali: www.istanbulfilmfestival.com

– İzmir Uluslararası Kısa Film Festivali: www.izmirkisafilm.org

-İFSAK-İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği: www.ifsak.org.tr

El Yapımı Sinema kitabından özetlenmiştir. Kitapla ilgili bilgi almak için tıklayın >>>