• 26 Eylül 2021

Film Çekimlerinde Mikrofonla Sesleri Almak

14 Kas 2015

Film setinde, sesleri kaliteli bir şekilde kaydedebilmenin yolu kaliteli ve amaca uygun bir mikrofon kullanmaktan geçer.

Sesleri almak için kullanacak mikrofonun tek yönlü ve harici olması gerekir. Bu mikrofon oyuncunun seslerini kaydederken çevresel gürültüleri de en aza indirir. Çünkü kurgu sırasında gürültüleri temizlemek zordur. Bu nedenle hedef, kayıt sırasında temiz bir ses elde etmek olmalıdır. Fakat bu sanıldığından daha zordur. Kalabalık ve gürültülü mekânlar da çekim yapıldığında çevresel sesler önemli bir problemdir. Ses kaydı yapılırken çevresel seslerin oyuncunun sesini bastırmamasına dikkat edilmelidir.

Film çekiminde video kameranın üzerinde bulunan mikrofon kullanılmamalıdır. Çünkü, oyuncular ile mikrofon arasında uzak bir mesafe vardır ve genellikle bu da ses kalitesi için yeterli değildir.

İç ortamlarda ise bilgisayar veya klima fanları, duvarlardan yansıyan sesler gürültü üreterek kayıt kalitesini düşürürler. Bu nedenle gürültü üreten cihazlar kapatılmalıdır. Pencereler açıksa sokaktan gelen trafik gürültülerini en aza indirmek için pencereler de kapatılmalıdır.

Odalarda yapılan çekimlerde en büyük problemlerden birisi de yankı (eko) sorunudur. Çekim sırasında bunlar insan kulağı ile duyulmayabilir. Kayıt sırasında kamera da kendini belli eder. Bunları engellemek için, ekranda görünmeyecek şekilde duvarlar kalın kumaşlarla veya battaniyelerle kapatılabilir. Bunlar sesleri emer ve yansımayı engeller. Yankıdan endişelenilen ortamda birkaç deneme çekimi yapılarak sesler dinlenilebilir. İyi bir kulaklık da kayıt sırasında sesi duymaya yardımcı olacaktır.

Film çekimlerinde en çok yaka veya boom mikrofon (olta, sarkıtma vb gibi isimleri de vardır) kullanılmaktadır. Çekimler sırasında mikrofonlar ekranda görünmemeli, gölgeleri kareye düşmemelidir.

Boom mikrofonlar ultracardioid yapıdadırlar ve sadece konuşan oyuncunun sesine karşı duyarlıdırlar. Çevresel sesleri en az seviyede alırlar. Bu özelliklerinden dolayı da diğer mikrofon türlerine göre daha pahalıdır. Kullanırken oyuncuların yönleri, hareketleri ve mikrofon birlikte planlanmalı, çekim sırasında konuşan oyuncunun kafasının biraz üstünde hafif çapraz duracak şekilde tutulmalıdır.

Yaka mikrofonları ise, genel çekimlerde mikrofonun görünmemesi gereken yerlerde tercih edilir ve kablonun işleri zorlaştırmaması ve ekranda görünmemesi için mikrofonunun telsiz olması gerekir.  Konuşmacının ağzına ortalama bir karış mesafede yerleştirilmelidir. Elbisenin içine gizlendiğinde de elbisenin sürtünmesinden dolayı meydana gelebilecek ses bozulmalarına dikkat edilmelidir.

El Yapımı Sinema kitabından özetlenmiştir. Kitapla ilgili bilgi almak için tıklayın >>>