Ürün tanıtım metinleri bir yandan marka imajını geliştirirken, diğer yandan da e-ticaret sitenizde satışları artırıyor. Google ve diğer arama motorları net mesaj veren, sayfada kolay bulunan ve okunaklı olan ürün tanımlarına bayılıyor. Bu tür ürün içeriği yayınlayan siteleri arama sonuçlarında üst sıralarda gösteriyor.

Ancak, işin sırrı hem Google’ın site tarayan botlarını hem de müşterilerinizi memnun edecek ürün tanıtım metinleri hazırlamakta ve insanlarla arama motorlarına aynı anda hitap etmekte. Bunun için de marka ve ürününüzün imajı ile hedef kitlenizin kullandığı dile uygun anahtar kelimeleri seçmeniz gerekiyor.

1-Öncelikle kullanmayacağınız kelimeler

Metin yazarları aşağıda sıraladığımız kelimeleri tercih etmiyor. Siz de markanızın prestijini zedeleyerek sitenizi yüzeysel gösteren kelimelerden kaçının:

Gel vatandaş: Müşteriye bu kadar basit ve direk hitap etmeyin. Genellikle kararı onlara bırakın ve sadece satın almalarını tavsiye edin. Salı Pazarı esnafı görünmeyin.

Aslında, gerçekte, zaten: Kimse bu kelimeleri ürün tanıtım metinlerinde kullanmaz. Müşteri de aklınıza yazacak başka şey gelmediği için boşluk doldurduğunuzu düşünür. İkincisi de kendine güvenmeyen ve önce kendini ikna etmeye çalışan bir satıcı havası vermiş olursunuz.

Mükemmel: Bu kelime sosyal medyada o kadar çok kullanılıyor ki artık insanlar alıştı. Ciddiye alınmayan bu kelimeyi kullanmak yazma tembelliği olarak görülüyor.

Sadece bizde: Bu kelimeyi de kullanmayın, çünkü başka hiçbir yerde olmayan bir ürünü satıyor olmanız ihtimali çok düşük. Elişi ürün veya keçi sütünden Ezine peyniri olsa bile. Bu kelime yerine “bize özel” gibi bir ifade kullanabilirsiniz.

En güzel: Bu da sizi metin tembeli gösterir.

Çok, oldukça, en, belki, bir anlamda: Abartı ve kararsızlık. Müşteriye kendinize güvenmediğiniz izlenimi veriyorsunuz.

Maalesef, üzgünüz: Neden özür diliyorsunuz? Özür dileyecek bir şey mi yaptınız? Bu tür suçlu kelimeler kullanmaktan kaçının.

2-Ürün tanıtım psikolojisi

Bütün müşterilerde alışveriş suçluluğu vardır. Buna “Erken seçim pahalılığında paramı neden buna harcıyorum?” sorusu da diyebilirsiniz. Önce müşterinin suçluluk duygusunu yenmeniz gerekiyor. Bu nedenle ürün tanıtım metinlerde müşteriye güven vermeniz ve yaptığı alışverişin savurganlık olmadığını göstermeniz önemli. Özellikle de sarf malzemeleri değil, lüks ürünler veya hediyelik eşya ya da elektronik satıyorsanız. Müşteriyi alışveriş edince sevindiren bir dil kullanarak hızla online mağazanıza geri gelmesini sağlayın.

3-Suçluluk duygusunu nasıl elimine edersiniz?

Ürün tanımlarını akıllıca kullanın:

Bu fiyatın tekrarı olmayan indirimli teklif olduğunu söyleyin.

Piyasada bulabilecekleri en hesaplı fiyat olduğunu belirtin.

Bu nadir teklifi internette bulmayı başardığı için müşteriyi tebrik edin. Alışverişi “anlaştık o zaman” gibi bir ifadeyle bitirin ve checkout sırasında daha lüks ürünlerle üst satış deneyin.

Ayrıcalıklı bir ürün satın aldıklarına ikna edin.

“Bu ayakkabılar yaz kıyafetlerinin ayrılmaz parçasıdır” gibi bir ifade kullanın; yani ürünün temel özelliklerini ve farkını net ortaya koyun.

Bu alışverişle aslında tasarruf yaptıklarını söyleyin: “Resimdeki ayakkabıları satın alırsanız yazın bir daha ayakkabı almanıza gerek kalmaz.”

Çok kullanışlı bir ürün olduğunu vurgulayın: “Bu elbiseyi her yere giyersiniz. Hatta basit bir broş ve kemer ekleyip topuklu giyerek gece elbisesi olarak da kullanabilirsiniz” deyin.

“Pahalı, lüks” gibi ifadeler kullanmayın. Lüks ve pahalı bir ürün olsa da müşteriye bunu hatırlatmanıza gerek yok. Statü sembolü olarak satın almak istese bile müşteriyi caydırabilirsiniz.

Kimsenin ihtiyacı olmayan bu parfümü güzel kokusuyla mutlaka istiyorsunuz gibi bir şartlama cümlesi kurun: “Bu parfümün yaydığı egzotik aroma yanınızdakilerin hislerini kışkırtıyor. Kişiliğinizi sahil yürüyüşlerine kusursuz bir şekilde yakışan bu çekici kokuyla tamamlamayı hak ediyorsunuz” demek, “Bu koku tam sizlik” demekten daha etkileyicidir.

4-Aynı metni iki kere kullanmayın

İşinizi berbat etmek istiyorsanız aynı kelimeleri tekrar tekrar kullanın. Bu noktada sadece kendi metninizden söz etmiyoruz. Rakip sitelerin ürün tanıtım metinlerinden etkilenseniz ve bunları çok beğenseniz de aynı kelimelerle cümleleri kullanmayın. Kendi orijinal cümlenizi yazıp fark yaratın ve kendinize güvendiğinizi göstererek marka imajını güçlendirin. Copyscape.com sitesini kullanarak başkasından alıntılanan cümleyi aynen görebilirsiniz.

5-Anahtar kelimeler

Metninizde çok fazla anahtar kelime kullanırsanız ne Google’ı ne de müşteriyi memnun edebilirsiniz. Metniniz robot yazmış gibi uyduruk ve mekanik olur. Bu da müşteriyi kaçırır. Google da son algoritma değişiklikleriyle orijinal içeriğe özel önem vermeye başladı. Çok fazla anahtar kelime kullanmak ise başkasının metnini sitenize aynen kopyalamaktan pek farklı değildir. Bu sebeple arama sonuçlarında alt sıralarda gösterilirsiniz.

Öte yandan, anahtar kelimeler ve SEO önemlidir. Kritik anahtar kelimeleri metinde gereken yerlere, sırıtmayacak şekilde, doğal bir dille kullanırsanız hem orijinal içerik hem de SEO’su yapılmış içerik üretirsiniz. Hatta anahtar kelimeleri sadece başlıkta kullanmanız yeterli olabilir. Gövde metninde ise önce ürünün özelliklerine ve sonra da anahtar kelimelere odaklanın.

Örneğin:

“Taşlanmış açık mavi slim fit jean gömlek” satıyorsanız insanların bu uzun kuyruklu anahtar kelimeyle pek arama yapmayacağını hesaba katın. Bunun yerine bir iki kelimeyle arama yapacaklardır:

Kot gömlek

Mavi gömlek

Jean gömlek

Taşlanmış gömlek

Slim fit gömlek gibi.

Önce bu kombinasyonlarını düşünüp bulmalı ve ardından ürün tanıtım metninde kullanmalısınız. Örnek verecek olursak:

“Taşlanmış açık mavi jean kumaşından üretilen bu slim fit gömlek yaz akşamları partilerde giymek için sizin için harika seçimdir” gibi bir cümle kurabilirsiniz. Ayrıca ürün tanıtım metninin ilk cümlesinde meta tanım da kullanabilirsiniz. Bu da metnin ilk 100 karakterinin arama motorları için değerli olmasını sağlar. Yukarıdaki listede örneklenen diğer anahtar kelime gruplarını da ürün etiketlerinde değerlendirebilirsiniz. Böylece ürünü müşterinin gözüne sokmadan dikkat çekmiş, akıcı ve yaratıcı bir metin hazırlamış olursunuz.

6-Tarz yaratın

Anahtar kelime kullanımını, SEO’yu ve kullanılmayacak kelimeleri öğrendikten sonra sıra alıcının ürünü hayal etmesini sağlayacak kelimeler kullanmaya geliyor. Burada ürününün görünüşünü tarif eder kelimeler kullanmaktan söz etmiyoruz. Bunun yerine, müşteriye bir ürün değil de statü sembolü ve hayat tarzı sattığınızı ima etmekten bahsediyoruz. Böylece müşteriyi tekrar alışveriş etmek için geri getirme şansınız olur.

Örneğin üst düzey yöneticilere hitap eden lüks ürünleri satın alan kişiler genellikle üst düzey yöneticiler değildir. Üst düzey yönetici olmayı hayal eden ve eline geçen parayı lüks ürünlere harcayıp statüsünü yükseltmeye çalışan müşterilerdir. Kısacası müşteriye hayallerini yaşatın ve o ürünü satın alarak hayallerini gerçekleştirdiğine inandırın.

Coca Cola markası kola satmıyor, mutluluk satıyor.

Virgin America uçak bileti satmıyor, uçak seyahatine dayalı hayat tarzı satıyor.

Bu liste böyle uzayıp gider.

Bu noktada ürünü kullanacağınız ortamı da statü sembolü olarak hatırlatabilirsiniz: “Gördüğünüz polo tişört sadece kafede oturmak için değil, aynı zamanda polo maçı izlerken de farkınızı ortaya koyacak bir tasarım” gibi cümleler kurabilir ve ürünü dikkat çekici sıfatlarla tanıtabilirsiniz.

Özellikle Türkiye’de polo maçı izlemek için polo tişört alanların sayısı azdır, ama bu insanları polo maçını statü sembolü olarak görüp o hayali yaşamaktan alıkoymaz. Böylece yaşam tarzı kartını oynayarak ürün satarsınız. Hep konfeksiyondan örnek verdik fakat aynı şey iPhone için de geçerli.

Türkiye’deki ünlü bir teknoloji şirketi kurucusunun “Parası olan iPhone alır, parası olmayan da Android alır” dediğini biliyoruz. Elbette bu fikir onun kendi fikri değil. Apple pazarlama departmanın onun gibi müşterilerin beynine aşıladığı bir fikir. Çünkü bazı müşteriler bir ürünü sırf pahalı diye satın alıyorlar. Bu mantığı lüks ürünlerin yanı sıra, standart ürünlerde üst satış yapmak için de kullanabilirsiniz.

Özetleyecek olursak:

Ürün tanıtım metinleri e-ticaret sitenizde satışları artıran en önemli unsurlardan biridir. Bu nedenle hem müşteriye hitap eden hem de Google arama motorunda üst sıralarda görülen orijinal ve dikkat çekici bir içerik kullanmalısınız.

Kaynak: www.eticaretmag.com