• 26 Ekim 2021

E-Ticaret İçin Video Kullanmak

22 Eyl 2015

Video ile e-ticareti etkin bir şekilde ve birlikte kullanabilmek için site kullanıcılarının taleplerini öğrenin, videonuzda vurgulamak istediğiniz ürün veya özelliği ön plana çıkarın. Her bir videonun, belli bir izleyici grubu, izleme alışkanlıkları vardır ve bunların televizyon ve reklam tekniğine uygun olarak üretilmesi gerekir. Video içerikleri, yasal, etik ve güvenilir olmalıdır. Yerinde kullanıldığında sitenizin, sitedeki ürünlerinizin satışını arttırmaya yarar. Marka imajınızı güçlendirir.

E-ticaret sitenize ekleyeceğiniz ses ve videolarla, potansiyel müşterinizin daha fazla sitenizde kalmasını sağlayarak satışları arttırma yoluna gidebilirsiniz. Bu ekleyeceğiniz multimedya neler olabilir; ürün tanıtımı, ürün hakkında detaylı bilgiler, kullanıcıların sesli ya da görüntülü yorumlarını, site hakkında görüşlerini içerebilir. Bu video içeriğini flash video olarak sunduğunuzda da; video üzerine butonlarda ekleyerek basit menülerde yapabilirsiniz. Böylece video içeriğini de sınıflandırmış olursunuz. Örneğin; makyaj malzemeleri tanıtım videosunun üzerine bölümlendirme yaparak alt menüler ekleyebilirsiniz.

Etkili bir reklam videosu kullanımı için internet kullanıcılarının eğitim düzeyi, yaş, cinsiyet gibi faktörleri göz önünde tutarak videolarınızı düzenleyebilirsiniz. Etkili reklam ve ticaret için video içerikleri için gruplandırmalar yapabilirsiniz. Örneğin; gençlerin rağbet ettiği bir sitede daha hareketli videolar olabilirken, kadınların daha çok ilgilendiği sitelerde videonuzda pastel renklere ağırlık verebilirsiniz.

Ürünlerinizin tanıtımını televizyonda yapmak istediğinizde, bunun saniyesine binlerce dolar ödemeniz gerekecektir. İnterneti kullandığınızda ise, hedef kitleniz daralmış olmakla birlikte, daha etkin bir yöntem seçmiş olursunuz. Çünkü, televizyonda, ürün videonuzla ilgilenmeyenler hemen kanalı geçerken, internette ise ilgi duyulan videolar izlendiği için daha sadık müşterileriniz olacaktır. Az kişiye reklam yapacaksınız belki ama bu etkili satış garantisi yüksek bir reklam olacaktır. Pazarlama; televizyon ortamındaki makro pazarlamadan, internet ortamındaki mikro pazarlamaya dönmüştür. Kullanıcıyı ikna edebilmek için bütün yöntemleri denemeniz gerekir.

İnternetin yaklaşık 20 yıllık bir geçmişi olmasına rağmen, e-ticaret için kullanılması ve özellikle de video, ses ve grafiklerle zenginleştirilerek kullanıcılar için daha al-benili hale getirilmesi yenidir. Önceleri tahmin olarak başlayan video ve e-ticaret ilişkisi zamanla başarılı yeni örneklerin çıkması ile hayalden gerçeğe ve vazgeçilmeze doğru yöneldi. İnternet üzerinde dönen ekonomi her geçen gün artmaktadır. Kullanıcıların e-ticarete olan güvenlerinin artması, bilgi işlem alt yapılarının genişlemesi, gerekli kanuni düzenlemelerin daha da ilerletilmesiyle bu ekonomi daha da artacaktır.

Video ve e-ticaret birlikte kullanıldığında, siteye yerinde ve akıllıca koyacağınız her video sitenizin ve ürününüzün rekabet gücünü arttıracaktır, ayrıca reklam, nakliye, tasarım ve maliyetlerde bir azalma meydana gelir, yeni pazarlara ulaşırsınız, yani pazar payınız genişler.

Videonuzu interneti bilen bilmeyen herkesin izleyeceğini düşünerek genel bir formatta hazırlamanız gerekir. İnternet için söylenen “İçerik kraldır” sözünü, videolar için de geçerli yapın.

E-ticaret uygulaması olarak emlak siteleri de örnek olarak gösterilebilir. Siteniz bir emlak, reklam ve tanıtım sitesi ise, üyelerinize ürünlerinizle ilgili videolar, kullanıcınızın beğenisine uyan evin iç ve dış görüntülerini gönderebilirsiniz. Bir ürünün nasıl kurulacağı, montaj ve kullanımına dair videolar yerleştirilebilir. Bunları arşivinize de ekleyerek izleyiciler daha sonra konular arasından seçim yaparak da izleyebilirler. Artık karşınızda daha da bilinçlenmiş, her şeyi öğrenmek isteyen, görmek isteyen bir kullanıcı kitlesi var.

Kullanıcıların ihtiyaçlarını öğrenin. Ürün ya da tanıtımınızda vermek istediğiniz mesajları özlü bir şekilde verin. Ürünü diğerlerinden farklı kılan yanlarını öne çıkarın. Sitenizin girişine ya da sitenizdeki videolarınızın girişlerine ilgi çekici sesler ya da videolar ekleyebilirsiniz. İnternet videosu olan streaming medya geniş bir kullanım alanına sahiptir. Hayal gücünüzü zorlayın.

“İnternet İçin Video” kitabından özetlenerek alınmıştır. Kitapla ilgili bilgi almak için tıklayın >>>