• 19 Ekim 2021

Dünya Sinema Tarihinde En Çok İzlenen 10 Film

14 Oca 2021

Birçok insan için film izlemek son derece önemlidir. İnsanlar filmlerin kültürlerini geliştireceğini ve kültür seviyelerini daha yükseklere çıkaracağına inanırlar ve böyle düşünen insanlar oldukça fazla film izlemeye çalışırlar. Halk arasında ise bu insanlara sinemasever diye bir isimlendirme yapılmıştır. Bununla birlikte bazı insanlar ise filmlerin bir kaçış olduğunu savunmaktadır. Günlük hayatlarından sıkılan insanlar filmleri ve film izlemeyi gündelik hayatın monoton ve sıkıcı evrelerinden kaçış ve bir eğlenme mekanizması olarak görmektedir. Ülkemizde özellikle günümüzde insanlar sinema kültürleri oldukça gelişkin bir noktaya gelmiş ve neredeyse her insan sürekli olarak film izlemekte ve sinemaya gitmektedir. 21. Yüzyıldan önceki dönemlerde insanlar arasında sinema kültürünün gelişmemiş olmasının sebebi ise genellikle ülkemizdeki sinema salonlarının az miktarda oluşuna bağlanmaktadır.

The Godfather en çok izlenen filmler listesinde 2. sırada

Günümüzde ise neredeyse her şehirde en az 3 ya da 4 tane sinema salonu olmasından kaynaklı olarak insanların sinemaya gitmesi ve film izlemesi eski koşullara göre daha kolaydır. Özellikle 2000’li yıllardan sonra yaşanan büyük teknolojik atılımlar sayesinde sinema sektörü de bu teknolojik gelişmelerden nasibini almış ve aynı doğrultuda oldukça gelişkin bir noktaya gelmiştir. Teknoloji ile birlikte gelişen sinema sektörü ise insanlar tarafından daha çekici bir role bürünmüş ve bunun sonucunda ise film izlemeye ve sinemaya gitmeye olan ilgi her geçen gün artmaktadır. Bütün bunlarla birlikte ise dünya sinema tarihi adı verilen oldukça geniş bir arşiv mevcuttur ve bu arşivde dünyanın en çok izlenen filmlerinin sıralaması yapılır. Bu filmlerin sıralamaları ise genellikle filmi izleyen, beğenen ya da yorumlayan veya bu alanda uzmanlaşmış kişiler tarafından seçilen filmler sıralanır. Bu filmler arasında son derece eski filmler de yer almaktadır.

Kara Şövalye (2008) en çok izlenen filmler listesinde 4. sırada

Fakat her ne kadar eski de olsa insanlar tarafından hala çok sevilir ve izlenirler. Bir diğer yandan ise ülkemizde sinema sektörünün oldukça geç gelişmesi gibi sebeplerden dolayı ülkemizde bu eski filmler bilinmese de Avrupa ya da Amerika’da son derece popüler filmler olan bu filmler son zamanlarda ülkemizde de son derece popüler olmuştur. Dünya sinema tarihinde en çok izlenen 10 film sıralamasını IMDb (Internet Movie Database) yani İnternet Film Veritabanı ismi verilen ve bütün dünyada bu alanda söz sahibi olan bir site belirlemektedir. Bu sitenin belirlediği sıralamaya göre ilk on film;

  1. Esaretin Bedeli (1994)
  2. The Godfather (Baba) – (1972)
  3. The Godfather: Part II – (1974)
  4. Kara Şövalye (2008)
  5. Angry Men (12 Kızgın Adam) – (1957)
  6. Schindler’s List (Schindler’in Listesi) – (1993)
  7. The Lord of the Rings: The Return of the King (Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü) – (2003)
  8. Il buono, il brutto, il cattivo (İyi, Kötü, Çirkin) – (1966)
  9. Fight Clup (Dövüş Kulübü) – (1996)
  10. The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği) – (2001)

Şeklindedir. Bu filmler önceki paragrafta da bahsedildiği üzere IMDb tarafından belirlenmiş filmlerdir. IMDb internet sitesi bu sıralamayı belirlerken genellikle izleyicileri esas alır ve bunun üzerinden bir puanlama gerçekleştirir. Bu puanlama sistemi ise genellikle izleyiciler üzerinden şekil alır. İzleyiciler filmi izler ve beğenip beğenmemeleri durumuna göre 1 ile 10 arasında bir puanlama yaparak IMDb sistemine işlenir. Bu işlemenin ardından ise IMDb sitesi bu puanlamalar üzerinden filmin ortalama puanını çıkararak dünya sinema tarihindeki en çok izlenen 10 film sıralaması yapılır.

Sinema kategorisindeki diğer yazılarımız için tıklayın >>>