• 19 Ekim 2021

Drone Vukuatları Artıyor

3 Nis 2016

Medya ve sinema dünyasında özellikle havadan çekimlerde çokça tercih edilen insansız hava araçlarının son 6 ayda 500’ün üzerinde olaya karıştığını açıklandı.

Son yıllarda drone, yani insansız hava aracının kullanım sayısının hayli çoğalmasıyla tehlike riski de aynı oranda arttı. Önceki haberlerimizde drone’ların uçaklar ve kalabalık ortamdaki insanlar için tehlike oluşturduğunu ifade etmiştik. Her ne kadar bu aletlerin kuşlardan daha tehlikesiz olduğunun araştırması yapılsa da; drone avcısı kartal vebazuka gibi çalışmaların yapılması, potansiyel tehlikenin hala var olduğunu gösteriyor.

ABD’de bulunan Federal Havacılık Kurulu’nun (FAA) yaptığı son açıklama da Ağustos 2015 – Şubat 2016 arasında 583 ayrı drone vukuatının olduğunu açıkladı.

Bu sayının çoğunluğu, yasak bölgeler ve/veya bu bölgelerin yakınlarında uçurulan drone’lardan oluşuyor. Bu durum önemsiz gibi gözükse de büyük felaketlere yol açabilecek nitelikte. Örneğin bir görgü tanığı, Ağustos ayında New York JFK havalimanı yakınlarında yaklaşık 2.000 metre yükseklikte uçan bir drone gördüğünü ve bu hava aracının, inişe geçen bir yolcu uçağının 5 metre yakınından geçtiğini açıkladı.

Yukarıdaki videoda bir drone’un yolcu uçağına çarptığını ve sonucunda uçağın kanadının hasar gördüğünü görüyoruz. 2013 yılından beri kaçak drone kullanımıyla mücadele eden FAA’nın elinde bu ve bunun gibi yüzlerce dosya mevcut.