• 26 Ekim 2021

Diyafram ve Özellikleri Nelerdir

6 Kas 2015

CCD üzerine düşen ışık miktarı diyafram (bir diğer adı da iris) aracılığı ile denetlenir. ”f-stop” olarak belirtilen diyafram değerleri bütün dünyada aynıdır. Diyafram üzerinde yazan rakamlar belli bir formüle göre hesaplanmıştır. Bu formül ise; diyafram değeri=objektifin odak uzunluğu/objektif açıklığını çapı’dır. Bunlar 1.8-2-2.8-4-5.6-8-11-16- gibi değerlerle ifade edilirler. Büyüyen f-sayıları diyafram çapının küçüldüğünü gösterirken, küçülen f-sayıları diyafram çapının büyüdüğünü gösterir.

Her diyafram değeri bir öncekinin yarısı kadar ışık geçirir. Örneğin 8, 11 diyaframın iki katı kadar açıklığa sahip olduğu için için iki katı; 5.6 diyaframın 1 / 2 oranında kısık olduğundan yarısı kadar ışık geçmesini sağlar. Kullanılan diyafram değerleri öylesine konmuş sayılar değillerdir. Bunlar, dairenin çapının iki kat artmasından dolayı karekök 2 nin alınması sonucu 1.41 rakamı ortaya çıkar. Bu ilişkinin sonucunda birbiri ile ilgisi olmayan sayılarmış gibi görünen bir dizi sayı çıkar ortaya. Sayılar küsurları atılarak yuvarlanmıştır.

Bir sonraki diyafram değeri bir önceki diyafram değerinin 1.41 ile çarpımıdır.
Örneğin;1.8*1.41=2
2*.1.41=2.8
4*1.41=5.6 gibi..

Aşağıda, diyafram açıklıklarını ve değerleriyle ilgili şekil gösterilmiştir.

diyafram

Diyaframın tek işlevi filme ulaşan ışığın yoğunluğunu denetlemek değildir. Ayrıca “Net Alan Derinliği” kontrolünü de sağlar.

Kameramanlık Mesleğine Giriş-küçük“Kameramanlık Mesleğine Giriş” kitabından özetlenerek alınmıştır. Kitapla ilgili geniş bilgi almak için lütfen tıklayın..