• 16 Ekim 2021

Dijital Sinema

16 Ağu 2015

Aslında HD kameralar ile de film çekimi yapılabilir. Ama burada böyle bir ayrıma gitmenin nedeni; dijital sinema kameraları da HD alt yapısını taşımakla beraber, gerek kaliteleri, çözünürlükleri (piksel değerleri) ve analogdan dijitale dönüşümdeki örnekleme değerleri ile HD kameralardan daha üstündürler (ve tabiî ki fiyat olarak da).

Burada; film kamerası kullanmaktan dolayı devam ede gelen göz alışkanlığını korumak için, kayıt cihazları kameranın üst kısmına doğru yerleştirilerek film kamerası kullanıyormuş hissi verilmek istenir. Bu görüntü sizi şaşırtmasın. Sonuçta elektronik bir kamera kullanıyorsunuz.
Sinema kameraları için kullanılan genel çerçeve sayısı (fps) 24 olmakla birlikte, özel amaçlar için (reklam çekimi, slow motion gösterimler gibi) çok düşük ve çok yüksek çerçeve sayılarına da ulaşılabilir. Bu özellik over-cranking ve under-cranking olarak da bilinir.
Ayrıca çekilen görüntülerin kayıt cihazına ya da kurgu ünitesine aktarılması için HD-SDI arabirimi kullanılır.

4K ve 2K terimleri ne ifade eder? Dijital sinema terminolojisinde 1080p ortak olarak ele alınır ve piksel sayıları bunun katları şeklinde belirtilir. HD’den daha yüksek bir çözünürlük değeri için kullanılır. 4K: 4096×3112 piksel, 2K:2048×1556 piksellik bir çözünürlüğü ifade ederler ve kameralarda ilgili broşürlerde de bu ifadeler yer alır.
Dijital sinemada film bandının (magazin olarak da adlandırılır) yerini dijital hafıza almıştır ve magazin kavramı da teknolojik olarak yerini “dijital magazin”e bırakmıştır. Kullanılan CCD’lerin boyutları ise daha büyüktür.
Bu kameralarda yüksek örnekleme değerleri (4:4:4) gibi ve çok düşük sıkıştırma oranı kullanılır yada hiç sıkıştırma kullanılmaz.
Filmlerde çok sık kullanılan renk üzerine görüntü bindirme (chroma key) işlemleri bu kameraların çektiği kaliteli görüntüler sayesinde kaliteli bir biçimde yapılabilir.

Bazı dijital sinema kameralarına örnek verecek olursak:
Arriflex D-20
Dalsa Origin
Sony CineAlta
Panavision Genesis
Red One
Panasonic VariCam
Dijital Sinemanın piksel boyutları

dsinema2