• 19 Ekim 2021

Dijital Ses

5 Haz 2016

Dijital ses kaydında da videodaki gibi analogdan dijitale çevirme yöntemleri esastır. Analog sinyalin örnekleme değerleri alındıktan sonra belli bir bit değerinde dijitalleştirme işlemi gerçekleştirilir. Örnekleme (sampling) ve nitelikleştirme (quantization) dijital sesin kalitesini etkileyen önemli iki faktördür.

Kısa filmci olarak dijital sesin dönüşümünde sizi doğrudan ilgilendiren bir durum yoktur. Ancak kamera üzerinde ve kurgu işleminiz sırasında sesleri alırken ve kaydederken sesle ilgili işlemleri bilmeniz gereklidir.
Videoda olduğu gibi seste de örnekleme oranı vardır. Ses için en çok kullanılan örnekleme oranı 44.1 KHz ve 48 KHz’dir. Kamera üzerinde ve kurgu sırasında bu seçeneklerden birini seçmeniz gerekir. Yüksek örnekleme oranı kalitenin artması anlamına gelir.

Yıllardır dijital ses örneklemesi için 44.1 kHz ve 48 Khz kullanılır. Ancak teknoloji geliştikçe bu değerlerde yukarı doğru çıkıyor.

Genelde bütün playerler 44.1 ve 48 kHz’lik ses örneklemesini desteklerler. Ancak yüksek frekanslı bir ses örneklemesini seçtiğinizde bunun bütün playerler tarafından destekleneceğinden emin olmalısınız.

Bit derinliği: Sesin dijitale çevrilirken kalitesine etki eden başka bir faktördür. Bit değerleri 8, 10, 12,14, 16 olarak artar gider. Yüksek bit derinliği daha iyi kalite anlamına gelir. CD kalitesinde bir ses 16 bit örnekleme değerine sahiptir.

Genelde kameralar üzerinde de bu değer vardır. 20 ve 24 bit örnekleme profesyonel kayıt cihazlarında kullanılmaktadır.

Bitrate: Saniyede akan veri sayısını belirtir. Sesin frekans bandının videoya göre daha az olmasından dolayı videoya göre daha düşük bir bitrate oranın ses için yeterli olmaktadır.

Ses Dosyası Türleri: Kurgu için kullanabileceğiniz harici sesler, efektler ve çevre sesleri çeşitli dosya türlerinde olabilir.

WAV: Herhangi bir sıkıstırmaya yapılmayan ses dosyalarıdır. Bu nedenle boyutları çok büyüktür ve müzik dosyaları için pek terçih edilmezler.

MP3: Günümüzün en çok kullanılan müzik dosya formatıdır. Daha az yer kaplar ama kalite olarak iyidir. İnternet üzerinden bedava efekt sesi veren bir çok site, dosyalarını mp3 olarak indirmenize izin verir. Sıkıştırma 1/12 oranında yapılır. 60 Mb kaplayan bir wav dosyası, mp3 ile 5 Mb yer kaplar.

WMA: Microsoft’un mp3 e rakip olarak çıkarttığı bir dosya formatıdır. Ancak MP3 kadar yaygınlaşmamıştır.

AC-3: Dolby Digital’in kısaltılmışıdır. Profesyonel DVD ses içerisinde kullanılır.

AIFF: Audio Interchange File Format. 1980’lerde geliştirilen bir ses formatıdır.

WAVE: Microsoft Waveform Audio. Microsoft tarafından geliştirilen ses formatı.
El Yapımı geniş