• 26 Ekim 2021

Dijital Kayıt Formatları-2

29 Şub 2016

Dijital kayıt formatlarının diğerleri ile konumuza devam ediyoruz. Bu konuda anlatılan Sony XDCAM ve Panasonic P2 halen dünyada en çok kullanılan iki dijital kayıt formatıdır.

XDCAM

Tamamen yeni bir kayıt formatı olarak çıkmıştır. Bu formatta manyetik kaset gitmiş yerine optik bir materyal olan DVD’nin bir benzeri olan “Professional Disc Media” gelmiştir. Blu-Ray (mavi ışın) teknolojisi kullanılır. Kameranın VTR kısmı video sinyalini direkt olarak profesyonel disk üzerine yapar. Çevre etkilerini karşı koruyabilmek için bir koruma kabı (cartridge) içerisinde muhafaza edilirler ve kameraya o şekilde yerleştirilirler.Kamera içerisinde de şoklara karşı korumak için amortisör sistemi vardır.Araba içerisinde,bir helikopterde,koşuşturma veya kameraya şiddetli bir darbe esnasında, çekim yaparken profesyonel diskin yerinden oynayarak laser ışını ile temasını kaybetmesi önlenmiş olunur.

D Xdcam

Profesyonel kayıt medyasının özellikleri

Kayıt kapasitesi :23.3GB

Laser dalga boyu :405nm (mavi ışınlı laser)

Lens alan derinliği (NA) :0.85

Data transfer oranı :72 Mbps

Disc boyutu :120mm Disc kalınlığı :1.2mm

Recording format :Faz değişimli kayıt

XDCAM kameralarda marka ve modele göre MPEG IMX ve DVCAM kayıt yapabilir. MPEG IMX seçeneğinde MPEG-2 4:2:2P@ML sıkıştırmada 8 bit digital component kayıt yapar. Yüksek kaliteli kayıt istendiğinde MPEG/IMX tercih edilmelidir.45, 55 ve 68 dakika kayıt zamanı tercih edilebilir. Ama kayıt zamanının artması demek görüntü kalite kaybı anlamına gelir. DVCAM seçeneğinde 4:2:0 örnekleme oranı, 5:1 sıkıştırma oranı ile 8 bit component kayıt yapar. 85 dakika kayıt seçeneği vardır. XDCAM’ın getirdiği başka bir kolaylık ise NLE kurgu imkanıdır. Profesyonel disk,kayıttan sonra hemen bilgisayarlı kurgu ünitesinde kurgu yapılabilir.Yayın dünyasının profesyonel dosya standandartı olan MXF (Material eXchange Format) standartını da destekler.Böylece bu standartı destekleyen profesyonel kurgu yazılımları ile kullanılabilme imkanı sağlar. Şu anda bir çok televizyonun haber merkezinde kullanılmaktadır.

Panasonic P2

Panasonic tarafından 2004 yılında geliştirilmiştir. Burada DVCPRO bandın yerini profesyonel bir hafıza kartı (Professional Plug-in Card) almıştır. Gelecek teknolojide artık bandın (manyetik depolama) yerini hafıza kartı (elektronik depolama) alacaktır. Bu hafıza kartı çoğu cep telefonlarında kullanılan SD (Secure Digital) yapıdaki kartların bir araya getirilerek profesyonel kayıt için uygun hale getirilmiş şeklidir ve buna da PCMCIA kart denmiştir. Bu hafıza kartının 4-8-16-32 GB’lık bir kapasitesi vardır ve her geçen gün kapasite artırımı için(128 GB) çalışmalar sürmektedir.

D P2
8 GB’lik hafızaya DVCPRO kalitesinde 36 dk, DVCPRO 50 kalitesinde ise 18 dk.’lık video kaydı yapmak mümkündür. Kamera üzerindeki anahtar yardımı ile kayıt kalitesi dolayısıyla da kayıt süreleri seçilebilir. Kameranın üzerinde hafıza kartının gireceği 5 adet yuva vardır. Burada veri transfer hızı 640 Mbps’dir. Kamera ile PC arasında bağlantı kurabilmek için kamerada USB çıkışı vardır. Ayrıca bu hafıza kartı çıkarılarak bir laptop bilgisayarın kart girişine veya bir adaptör yuva yardımıyla masaüstü bilgisayarlarda NLE kurgu için zahmetsizce aktarım imkanı vardır. Düşünün bir kere, yurtdışında bir habere gideceksiniz. PCMCIA karta çektiğiniz görüntüleri diz üstü bilgisayarınızın yuvasına takıp rahatça montajınızı yapıp geniş band internet üzerinden rahatça merkezinize göndereceksiniz. Teknoloji artık bu noktadadır. Up-link için uydu arama derdiniz kalmayacak. Kamera üzerinden 5 kartın istenilen bölümleri playback edilebilir.

Dijital Kayıt Formatları-1 i Okumak İçin Tıklayın…

“Kameramanlık Mesleğine Giriş” kitabından özetlenerek alınmıştır. Kitapla ilgili geniş bilgi almak için lütfen Tıklayın>>>>

Kameramanlık Mesleğine Giriş-küçük