• 26 Ekim 2021

Dijital Kayıt Formatları-1

23 Şub 2016

Artık analog kayıt formatları yerini dijital kayıt formatlarına bıraktı. İşte medya dünyasında en çok kullanılan kayıt formatlarının çıkış sıralarına göre özellikleri;

Betacam SX

Digitalin yayıncılık alanında kullanımlarından biriside 1996’da gene Sony tarafından piyasaya sürülen Betacam SX formatıdır.1999 yılındaki o büyük depremde Yalova’da görevde iken ilk kez bir Fransız ekibinde gördüğümde, onu kullanan kameramanın yerinde olmak istemiştim. Betacam SX formatı, ENG ve EFP kullanımlarında her konumda üstün resim kalitesi, daha hızlı kurgu ve daha çok verimlilik ve bütün bunları daha ucuza maletmek üzere tasarlanmış ve bütün dünyada genel kabul görmüş bir formattır.
SX, ½ inç Betacam SX için geliştirilen özel hi-packing teknolojisi ile ultra ince metal partiküllü kaset kullanır. BCT-SX’lerde kullanılan metal parçacıklar, saf metal çekirdeğinin oksitlenmesini etkili bir şekilde önleyen, alümin-silis kaplama içermektedirler. Bu özellik, Betacam SP’de olduğu gibi, değerli kayıt arşivlerine zarar gelmemesi için önemlidir. Gelişmiş sinyal sıkıştırma tekniği sayesinde kaset kayıt sürelerinde önemli avantajlar sağlanmıştır. S (small-küçük) kasete 62 dakikaya kadar, VTR’lerde kullanılan L (large-büyük) tipi kaset ilede 194 dakikaya kadar kayıt imkanı vardır. Betacam SX kasetlerin sarı renkte olması çabuk tanınmasını ve Digital Betacam kasetlerle karışmamasını sağlar. Sistemde aynı zamanda mevcut SX kafaların yanına SP kayıt kafası konulmuştur, böylece BCT-MA ve UWT serisi SP kasetleri de kayıt ve okuma için kullanabilir. Bu da bize geniş bir kaset kullanım kolaylığı sağlar.
Kaset kompartımana dik olarak yerleştirilir. Bunun yanında SX’lerin kafaları SP’lerinkinden iki kat daha uzun ömürlüdür. Tavsiye edilen kafa değişim süresi yine SP’lerin iki katıdır. Diğer önemli avantaj ise SX kafasının SP kafasından daha ucuz olmasıdır. Betacam SX formatının analog Betacam ve Betacam SP formatları ile uyumlu olması öncelikle ½ inç band kullanılması ve cihazlarının mekanik düzenlerinin aynı olmasındandır. Band kafa diski üzerine aynı eğim ile sarıldığından dolayı ve sabit kafaların band üzerindeki yerleşimleri aynı olduğundan, kafa diski üzerine konulan 4 adet ek okuyucu kafa ile analog SP kasetlerin kullanılabilmesi mümkün olabilmektedir. Betacam SX’de kafa diskinin çapı Betacam SP’den %9 oranında daha büyüktür. Kafa diskinin dönüş hızı saniyede 75 turdur.

D Betacam SX Betacam SX, MPEG-2 4:2:2’de (ITU-601 standartı) sıkıştırılır. Yapılan sıkıştırma sonucu 18 Mbps’lik veri hızı elde edilir.Bu veriler giriş sinyaline göre 10:1 oranında sıkıştırılmıştır.Sıkıştırılan ayrımlı (component) video sinyalinin çıkışta digitale dönüştürülmesinde örnekleme alma frekansları (Y:13.5 MHz,U:6.75 MHz,V:6.75 MHz) katsayısı biçiminde Y için 4, U için 2, V için 2 biçiminde tasarlanıp sayısal dönüşümü tamamlamak için 4:2:2 kodlaması yapılmıştır.

Digital Betacam

Betacam sisteminin tutulmasından sonra Sony 1993 yılında, Betacam’ın digital versiyonunu çıkarmıştır. Betacam SP formatının varisidir.1/2 inç kaset formatı kullanır. Boyutları SP kasetler ile aynıdır. Betacam SP kasetleri okuyabilir ama kayıt yapamaz Bu formatta 4:2:2 örneklem hızı ve 10’ar bitlik quantising seviyesi kullanılır.2.34’e 1 sıkıştırma oranı vardır. DCT (Discrete Cosine Transform) sıkıştırma tabanlıdır. Kafalardan banda aktarılan veri hızı 128 Mbps’dir.

D Betacam
Digital Betacam analog Betacam kasetlerini okuyabilir. Kaset dikine yerleştirilir. Ses izi görüntü izinin arasına kaydedilir. Band hızı saniyede 96,7 mmdir. 40 dakikalık kayıt uzunluğu vardır.½ inçlik band kullanır. 1 tam kare görüntünün kaydı 12 izden meydana gelir. İz kalınlığı 26 µm’dir. Video izleri +,- 20º lik açı yaparlar. Her izin içerisinde pilot referans sinyali bulunur. Bu izler kurgu esnasında zamanlama ve referans için kullanılır.
Piyasada şu anda üç model Digital Betacam vardır. Bunlar DVW-790WSP,DVW-707P,DVW-709WSP ‘dir. Hepsi 2/3 inç CCD’dir. WS ibareli olanlar 16:9-4:3 seçilebilir ekran oranına sahiptir. Digital Betacam’lar gerek Betacam altyapısı, gerek kaliteleri ile dünyada geniş bir kullanım alanına sahiptir. Türkiye’de ise prodüksiyon merkezlerinde dizi çekimlerinde kullanılmaktadır. Haber amaçlı kullanımı nadirdir.

DVCAM

1996 yılında Sony tarafından geliştirilmiştir. DVCAM kameralar DSR kodlaması ile gösterilirler. DVCAM formatı, DV ile aynı sıkıştırma oranı (5:1) ve 4:2:0 örneklemeli 8 bit digital component kayıt kullanır. DVCAM, kurgu uygulamaları için ideal olan kare-içi (intra-frame) sıkıştırmaya dayanır. DCT (Discrete Cosine Transform) teknikleri ile her kare 12 izden meydana gelir. Her iz ses, ITI (Insert and Track Information) ve alt kod bölgelerine sahiptir. Hassas iz takibi için kullanılan ITI, time-code ve alt kod bölgesi ile beraber yüksek hassasiyette kurgu yapılabilmesini sağlar.

D DvcamDVCAM formatı DV formatının profesyonelce geliştirilmiş halidir ve DV ile playback uyumluluğu vardır. DVCAM cihazları herhangi bir ek adaptöre gerek duymadan direkt olarak DV kasetleri (yalnızca SP modunda) okuyabilirler. Amatör DV formatının 10 µm’lik iz aralık genişliği ile karşılaştırııldığında DVCAM’in 15 µm genişliği daha profesyonel kurgu imkanı sağlar.
DVCAM ¼ inçlik kaset kullanır. Bu kasette yüksek yoğunlukta digital kayıttan maksimum performansı alabilmek için buharlaştırılmış metal teknolojisi kullanılır. Buharlaştırılmış saf kobalt ile kaplanmış bandların kullanımı hem yüksek çıkış hem de iyi bir taşıyıcı-gürültü oranı ile resim kalitesi arttırılmaya çalışılmıştır. DLC (Diamond Like Carbon) koruma tabakası, band yüzeyinin kurgu esnasında yıpranmamasını sağlar. DVCAM kasetler, IC kaset bellekli ya da belleksiz olarak üretilirler.16 kbit’lik bu belleğe kurgu işlemini kolaylaştıran Clip Link verileri kaydedilir. İki boy DVCAM kaset vardır. Standart kasetlere 184,mini kasetlere ise 40 dakikaya kadar kayıt mümkündür. Her iki boy kasette kamerada kullanılabilir.
DVCAM kameraların çıkışına İ-Link ile hard disk kaydedici ünitesi de bağlanarak (DSR-DU1, 40 GB) 3 saate kadar digital kayıt yapmak da mümkündür.

“Kameramanlık Mesleğine Giriş” kitabından özetlenerek alınmıştır. Kitapla ilgili geniş bilgi almak için lütfen Tıklayın>>>>

Kameramanlık Mesleğine Giriş-küçük