• 26 Ekim 2021

Dijital Gazeteler Gerçek Oluyor

5 Oca 2016

Back to the Future ya da Tomorrowland gibi geleceği ve ileri teknolojiyi konu edinen birçok filmde karşımıza çıkan dijital gazeteler, sonunda gerçek oluyor. LG’nin geçtiğimiz yıl düzenlenen CES’te, kapalı kapılar ardında kısıtlı bir kitleye tanıttığı esnek ekran teknolojisi, dijital gazetelerin de önünü açacak gibi görünüyor.

Dijital Gazete1

LG’den 18 inçlik kıvrılabilir ekran

LG’nin, CES 2016’da resmi olarak tanıtacağı yeni ekran teknolojisi için, 18 inç boyutunda bir prototip hazırladığı ve bu prototipin hatasız bir şekilde çalıştığı belirtildi.

Geçtiğimiz yıllarda, Sharp, Samsung ve Sony gibi teknoloji devleri de esnek ekranlar üzerine önemli çalışmalar yapmıştı. Fakat LG’nin tanıtacağı ekranın, şimdiye kadar karşımıza çıkmış olan benzeri teknolojilerden çok daha başarılı göründüğünü söylemek mümkün.

LG’nin, şimdilik prototip aşamasında olan yeni ekran teknolojisini, ilk etapta yeni televizyon ve akıllı telefon modellerinde kullanması bekleniyor.

Dijital Gazete2

Eğer LG bu ekran teknolojisini kısa süre içerisinde geliştirip, yeni akıllı telefon modellerine uygulayabilirse, pazardaki payını da hızla arttırabilir.

LG’nin yeni ekran teknolojisiyle dijital gazeteler teknik olarak mümkün olsa da, maliyet açısından pek de olası görünmüyor. İlerleyen yıllarda bu teknolojinin yaygınlaşması ve maliyetin düşmesiyle dijital gazeteler de somut bir varlığa kavuşabilir.