• 16 Ekim 2021

Dijital Dünyada Nasıl Yer Alırsınız

27 Kas 2015

Bir web sitesi sahibi olmaya karar verdiyseniz ilk yapmanız gereken bir domain tescil etmek olacaktır. Domain Türkçe karşılığı ile alan adı sizin internetteki kimliğinizdir. Web siteniz için istediğiniz alan adını tescil edebilirsiniz. Kişisel bir web sitesi oluşturacaksınız bu genelde adınız ve soyadınızdan oluşmaktadır. Eğer sattığınız ürün veya hizmeti tanıtan bir web sitesi oluşturmayı düşüyorsanız firma isminiz ya da ürün içeriği hakkında bilgi veren kelime grubunu tercih ederek bir alan adı tescili yapabilirsiniz. Tescil etmek istediğiniz alan adının daha önce hiçbir kişi veya kurum tarafından kayıt edilmemiş olması gerekmektedir. Alan adları en az 1 yıl en fazla ise 10 yıl süre ile tescil edilebilir. Domain sorgulama web sitesinden kendinize uygun bir alan adı seçimi yapabilirsiniz. Kayıt etmek istediğiniz alan adı sorgulamasını yaparken farklı uzantıları tercih ederek daha jenerik bir domain sahibi olabilirsiniz.

Eğer belirli bir bölge için hizmet sunuyorsanız alan adınızda o bölgenin adını geçirmeniz sizin için daha avantajlı olacaktır. Arama sonuçlarında daha üst sıralarda konumlanarak müşterilerinizin size ulaşması kolaylaşacaktır. Örneğin İstanbul bölgesi için taşımacılık hizmeti sunan bir firma sahibi iseniz İstanbul ve taşımacılık kelimelerine domain seçiminizde yer vermelisiniz. Hatta bunu Türkçe karakterli bir alan adı tescil ederek yapmanız bir adım daha önce olmanızı sağlayacak bir etken olacaktır.

Bilinirliğinizi Artırmak

Web sitenizi oluşturma işleminizi tamamladıktan sonra kendinize sosyal medyada da yer edinmelisiniz. Her zaman akılıda kalmak ve ziyaretçileriniz tarafından unutulmamak için sosyal medyada da her zaman güncel olmalısınız. Düzenli olarak yaptığınız paylaşımlardan web sitenize ziyaretçiler çekebilirsiniz. Sosyal medya hesaplarınızda da rakiplerinizden önde olmak istiyorsanız farklı paylaşımlar ile dikkat çekmelisiniz.