• 16 Ekim 2021

Dijital Dünyada Nasıl Yer Alırsınız

26 Şub 2016

Gelişen teknoloji ile birlikte internet mobil cihazlardan dahi çok kolaylıkla kullanılabilir bir hale geldi. Buda her geçen gün internet sitelerinin sayılarını artırmaktadır.

Gelişen teknoloji ile birlikte internet mobil cihazlardan dahi çok kolaylıkla kullanılabilir bir hale geldi. Buda her geçen gün internet sitelerinin sayılarını artırmaktadır. Bize zaman kazandıracak pek çok işimizi artık internet aracılığı ile kolaylıkla yapabilmekteyiz. Bankacılık işlemlerimizden, günlük alışveriş ihtiyaçlarımıza kadar pek çok işimizi kolaylıkla halletmekteyiz. Sizde işletmeniz için veya kendiniz için bir web sitesi oluşturarak internette yer edinebilirsiniz.

Bir web sitesi oluşturabilmek için domain sorgulama web sitesini ziyaret ederek bir alan adı tescil etmelisiniz. Size karşılayan alan adı sorgulama ekranına kayıt etmek istediğiniz ismi yazarak arama yapabilirsiniz. Sorguladığınız domain daha önceden başka bir kişi veya kurum tarafından kayıt edilmiş olabilir.

Whois sorgulaması yaparak domain sahibine ait bilgileri öğrenebilirsiniz. Whois, kayıt edilen bir alan adının hangi kişi veya kurum tarafından ne zaman tescil edildiğiniz, kayıt bitiş tarihinin ve iletişim bilgilerinin yer aldığı alandır. Tabi bu bilgelere gizli whois kullanılmamış ise ulaşabilirsiniz. Gizli whois pek tercih edilmese de bazı durumlarda site sahipleri bilgilerinin görünmesini istememektedirler. Sizde domain tescilinizi yaparken istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz olarak doldurmalısınız. Siteniz yapım aşamasında olabilir ya da web sayfanızın iletişim bölümü çalışmıyor olabilir. Böyle bir durum ile karşılaşıldığında whois sorgulaması yapılarak site sahibine ulaşmak en kolay yöntemler arasında gelmektedir.

Alan adı tescil etmeden önce oluşturacağınız web sitenizin içeriği ile alakalı bir seçim olmasına özen göstermelisiniz. Rakiplerinizi inceleyerek hedef anahtar kelimenizi belirleyebilirsiniz. En çok ziyaretçi sağlamak istediğiniz kelimenize alan adınızda yer vererek arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alabilirsiniz. Alan adı tescil ederken noktalama işaretleri, boşluk ve özel karakterler kullanmanız mümkün değildir. Ayrıca alan adları en az 3 karakter en fazla ise 63 karakterden oluşabilir.