• 19 Ekim 2021

Dijital devrimi yakalayan uçar, geride kalan batar

21 Kas 2015

Prof. McGrath, dijital devrim ile engellerin ortadan kalktığını belirterek, şirketler için yeni bir modelin hayati olduğu söyledi…

Belirsizlik ve istikrarsız ortamlara yönelik stratejiler konusunda uzman olan Prof. Rita Gunther McGrath, Türkiye’de katıldığı Akademi Zirvesi’nde gerçekleştirdiği konferansta, çarpıcı örnekler vererek geleceği kestirmenin mümkün olmadığı ortamlarda inovasyona yatırım yapmanın şirketlerin devamlılığı için hayati önem taşıdığına dikkat çekti. Dijital devrimin gerçekleşmesi ile birlikte pazara girişin önündeki engellerin de ortadan kalktığını belirten akademisyen, “Artık değişimi ön plana alan, hızı vurgulayan ve en önemlisi de rekabetin sektör dışından da gelebileceğini kabul eden yeni bir stratejik düşünme modeline ihtiyacımız var. Günümüzde inovasyon yoluyla avantaj yaratmak artık mecburi. Üstelik tüm bu gelişmeler, geleceği kestirmenin mümkün olmadığı, karmaşık bir ortamda gerçekleşiyor” dedi.

ŞİRKETLER YOK OLUYOR

McGrath, Yapı Kredi Bankacılık Akademisi’nin konuğu olarak Akademi Zirvesi’ne katılarak “Belirsizlik ortamında yönetim stratejileri” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Akademisyen, inovasyonun şirketlerin devamlılığı açısından en hayati unsur haline geldiğini belirterek, Apple ve Google’ın dünyanın gözünü diktiği şirketler olmasının sebebinin inovasyona verdikleri önem olduğunu söyledi. Sunumunda 2008’de Blackberry CEO’su ile yapılan bir röportajı izlettiren akademisyen, “Röportaj yapıldığında şirketin hisse değeri 150 dolardı. Sunucunun Apple’ın Iphone’unun kendileri için tehdit olup olmadığını sormasına rağmen verdiği cevaplardan sektörün gittiği yerin farkında olmadığını gösteriyordu. 1 yıl sonra Blackberry’nin hisse değeri 15 doların altına indi ve 6 ay sonra da istifa etmek zorunda kaldı. Bu videoyu size bu yöneticiyi yargılamak için izlettirmedim. Ancak inovasyona yatırım yapmayan şirketin yok olduğunu göstermek istedim” diye konuştu.

BÜTÇE İNTERNETE KAYDI

İş dünyasının artık para kazanacağını düşündüğü her alanda rekabete girdiğini kaydeden McGrath, teknoloji firmalarının artık sağlık ve finans gibi bir çok alanda faaliyette bulunduğuna dikkat çekti. McGrath,  tüketici alışkanlıklarının değiştiğini ve Iphone’un piyasaya girdiği 2007’yi milat olarak kabul ederek o tarihten bugüne tüketicilerin yemek, barınma, eğlence gibi harcamalardan kısarak internet ve mobil iletişim için bütçe açtığını belirtti.