• 26 Eylül 2021

Daha İyi Portre Fotoğrafları Çekebilmek İçin

26 Eki 2015

Portre insan ruhunu yansıtma sanatıdır. Bunu dört köşeli bir karenin içinde yansıtmaksa pek kolay bir iş değildir.

Portre fotoğrafları yüz ve modelin ifadesinin baskın olduğu bir fotoğraf türüdür. Bu fotoğraflarda amaç kişilik ve ruh dünyasını açığa çıkaracak, model hakkında da ipuçları vermektir. Daha iyi portre fotoğrafları çekebilmenin ipuçlarını bu sayımızda sizler için derledik.

ÇEKİM AÇISI

Portre fotoğrafları genellikle modelin göz hizasından çekilir. Böylece izleyenin model ile göz teması kurması sağlanır. Model size açılı bir şekilde duruyorsa netlik aldığınız noktaya dikkat etmeniz gerekir. Özellikle açık diyaframlarda çalışıyorsanız, net alan derinliği azalacağından nereye netlediğiniz çok büyük önem taşır. Bu gibi durumlarda modelin size yakın olan gözüne netlemek her zaman iyi sonuç verir.

Portre2

MODELİ NEREYE BAKTIRMALI?

Çoğu zaman modelin, baktığı yönün portre üzerinde etkisi büyüktür. Doğrudan kameraya bakan bir model ile değişik yönlere bakan bir model ile portreler çekip ikisi arasındaki farkı siz de analiz edebilirsiniz. Bazen, kadraj dışında kalan bir alana dikkat çekmek ve izleyicide merak uyandırmak için, modeli farklı yönlere baktırmak ilginç bir durum ortaya koyabilir.

Portre3

KOMPOZİSYON KURALLARINA UYUN

Genel kompozisyon kuralları diğer fotoğraf türlerinde olduğu gibi portre fotoğrafında da geçerlidir. Altın kesim kuralına uymak veya bakış-baş boşluğunu gözeterek yapacağınız çekimler estetik olarak bir adım öne çıkacaktır.

IŞIĞIN ÖNEMİ

Portre fotoğrafında kullandığınız ışık, modelin ruh dünyasını yansıtması açısından biraz daha önemlidir. Farklı açılardan gelen ışığın şiddeti ve modelde oluşturduğu kontrast ifadenin güçlenmesine yardımcı olur. Özellikle yakın plan portrelerde yüzdeki detayların ortaya çıkması ve belirginliğin artması için yanal ışık tercihi çok yerinde bir seçimdir.

SAMİMİ OLUN

Çoğu insan fotoğraf makinesini görünce doğallığını bozar ve ruh hali değişir. Fotoğrafçının vücut dilini iyi kullanması ve samimiyetini açığa vuracak davranışlar sergilemesi, modeli rahatlatabilir. Özellikle çocuklar makinelere karşı farklı tepkiler verdikleri için onların en doğal halini yansıtmak için bazen tele objektifler ile çekim yapmak gerekebilir.

Portre4

FARKLI MEKANLARI DENEYİN

Çektiğiniz modeli kendi bölgesinden çıkarıp alışık olmadığı farklı bir mekana taşımak, şaşırtıcı sonuçları olan fotoğrafların ortaya çıkmasına neden olabilir. Fotoğrafçı, kritik anı kollayarak ifadeye yansıyanları fotoğraflamak için tetikte olmalıdır.

FARKLI BÖLGELERE ODAKLANIN

Portre fotoğrafı denince akla ilk gelen, baş ve omuzları içine alan bir alandır. Oysa biraz daha yakın bir çekim örneğin sadece gözlere odaklanarak yapılan bir çekim veya sadece elleri konu edinen bir fotoğrafta bazen çok şeyler anlatır. Bunun için fotoğrafçının modelini çok iyi gözlemlemesi ve farklı odak noktaları yakalayarak normalde görünmeyeni de yansıtması gerekir.

ÇEVREYİ KULLANIN

Portresini çekeceğiniz modeliniz kendine özgü bir mekanda yaşıyorsa veya özel bir işle ilgileniyorsa, modelin çevresini de kompozisyona dahil etmek, izleyiciye fotoğraf hakkında daha fazla bilgi aktarır.

Portre5

SERİ ÇEKİM

Fotoğrafa konu olan model hareket halinde ise, makinenizi seri çekim moduna alarak yapacağınız çekimler daha sonra birlikte sunulabilir bir dizinin ortaya çıkmasına yardımcı olur. Böylece aslında durağan olan fotoğrafa hareket unsurunu da katmış olursunuz.

EKİPMAN BİLGİSİ

Kullandığınız ekipmana olan hakimiyetiniz, aniden gelişen olaylar karşısında vereceğiniz tepkiler ile birleşerek, kritik anda ortaya çıkan portreleri daha iyi fotoğraflamanıza yardımcı olur.

Resim Kaynakçası: http://www.bdportraitphotography.co.uk/

http://www.pabstphoto.com/

http://raylowe.co.uk/

http://digital-photography-school.com/

http://www.benjaminreedphotography.com/