• 26 Eylül 2021

Çözünürlükte Yeni Rekor: 365 Gigapiksel Fotoğraf

13 Ağu 2015

Teknolojinin imkanlarını kullanarak çekilen yüksek çözünürlüklü fotoğraflarda yeni rekor 365 Gigapiksel oldu. Daha önceki rekor 320 Gigapikseldi.
Mont Blanc dağını gösteren fotoğrafın çözünürlüğü 365 Gigapiksel
Dünyanın en yüksek çözünürlüklü fotoğrafı Avrupa’nın en yüksek dağı Mont Blanc’ı gösteriyor. Panoramik fotoğraf, 3500 metre yükseklikte, 5 kişilik bir ekip, 70 bin kare ve -10 derecede yapılan 35 saatlik çekim sonucunda ortaya çıktı.
Elde edilen, 46 TeraByte yer kaplayan fotoğraflar 2 ay süren işlemler ve özel yazılımlarla düzenlemeler sonucunda 365 Gigapiksel çözünürlüğünde görüntüyü oluşturdu. Eğer bu fotoğraf bir şekilde basılabilseydi bir futbol sahasının tamamını kaplayacak büyüklükte olacaktı. Fotoğraf, projeyi hazırlayan ekibin internet sitesinde yayınladı.
Dünyada çekilen en yüksek çözünürlük
Her ne kadar bu alandaki rekor NASA tarafından 4 yılda hazırlanan ve Ay yüzeyini gösteren 681 Gigapiksellik fotoğraf olsa da dünyadaki bir görüntüyü göstermediği için bu alanda en yüksek çözünürlük olarak kabul edilmiyor.
Son yılların yükselen trendi olan Gigapiksel fotoğraflar, normal fotoğraf makineleriyle özel donanım kullanılarak çekiliyor. Ortaya çıkan fotoğraflar ise özel yazılımlardan geçirilerek kullanıma hazır hale getiriliyor. Bu fotoğraflar internet üzerinden tarayıcı yardımı ile gösterilebiliyor ve yüksek oranda yakınlaştırma yapılabiliyor.
Kaynak: Al Jazeera