• 26 Ekim 2021

Çocuğunuzla Etkili İletişim Kurmak İçin

30 Ara 2015

Aile içi iletişim doğru şekilde sağlandığında karşılıklı duygu ve düşünceler anlaşılabilir hale geliyor. Etkili iletişim sadece kendini ifade etmek değil, karşındakini dinleyebilmekten de geçiyor. Uzmanlar, çocuklara pozitif bakış açısıyla yaklaşmanın onların büyüme ile ilgili sancılarının ortaya çıkmasını önleyeceğini söylüyor.

Ergenlik dönemindeki gençlerin asi tavırları aile içinde pek çok tartışmayı da beraberinde getiriyor. O dönemlerde gençler, ailesinin kendini anlamadığını düşünür. Aileler ise gençlerin kendileriyle hiçbir şey paylaşmadığını, agresif tavırlar sergilediğinden şikâyet eder. Psikolojik Danışman Medine Karadağ, ergenlik döneminde yaşanan sorunları atlatmak için genç ve ebeveyn iletişiminin önemli olduğunu belirtiyor ve ailelere şu önerilerde bulunuyor:

Duygularını ifade etmesine izin verin

Çocuğun rahat edebileceği, duygularını açabileceği bir ortam çok önemli. Çocuğunuza ‘Seni seviyorum’, ‘İyi çalışmalar’ gibi güzel cümlelerle konuşarak iyi model olabilirsiniz. Ebeveynler herhangi bir çatışma anında ‘Benim söylediğim gibi olacak, ben büyüğüm, en doğrusunu bilirim!’ demek yerine, gencin de görüşünü dinleyip onunla işbirliği yapmalı.

Mahremiyetine saygı gösterin  

Çocuğunuza zaman ayırmakta ihmalkâr davranmayın ve ona kendini nasıl hissettiğini sormayı alışkanlık edinin. Mahremiyetine saygı duyun. Çünkü bu, çocuğun bireyselleşmesini sağlar. Onun mektuplarını, yazışmalarını ya da günlüğünü okumak, telefon konuşmalarını gizlice dinlemek saygısızlıktır. Bireyler, kendilerine saygı duyanlara saygı duyarlar.

Nasihat vermeyin, örnek olun

Çocuklarınız sadece söylediklerinizi değil, yaptıklarınızı da yapar. Kitap, gazete okuyorsanız onlar da okumak isterler; sigara ya da alkol gibi alışkanlıklara sahipseniz onlar da bu alışkanlıkları doğal karşılar. Çocuklarınıza bu tür konu ve olası sonuçlar hakkında bilgilendirin. Spor, müzik, tiyatro gibi daha sağlıklı etkinliklere katılmasını teşvik edin. Bu yaş grubundaki kişiler bir yere ait olmak isterler. Dolayısıyla iyi bir yere ait olmadığında kötü bir yere ait olma ihtimali yükselecektir.

Güzel arkadaşlıklar kurmasını teşvik edin

Çocuğunuzun arkadaşları hakkında bakış açınızı değerlendirin. Sonra belli arkadaşları seçmeye zorlamadan nasıl yardımcı olabileceğinizi düşünün. Çocuğunuzu arkadaşlarıyla birlikteyken gözlemleyin ve başkalarına karşı yanlış hareketleri olup olmadığına bakın. Bu konuda onunla konuşurken olumsuz davranışlarının yanı sıra olumlu davranışlarına da işaret edin. Eğer çocuğunuzun hiç arkadaşı yoksa arkadaş edinmesi için birlikte çaba gösterin. Kendi deneyimlerinizi, arkadaş ilişkilerinizdeki sorunları, bunları nasıl çözdüğünüzü açıklıkla anlatın. Ona da kendini ifade etmesini öğretin, kendi duygu ve düşünceleri olmasını destekleyin ki, sizinle iletişim kurmaktan çekinmesin.

Etkili İletişim kurmanın 7 yolu

1- Çocuğunuzu sevmeniz ve bunu hissettirmeniz her şeyden daha değerli.

2- Çocuğunuzla empati kurun.

3- Konuşurken onu dinlediğinizi ve anladığınızı gösterin.

4- Çocuğunuzla iletişim kurarken aynı anda başka bir şeyle ilgilenmeyin.

5- Fikirlerine saygı gösterin.

6- Çocuğunuzun sözünü kesmeyin, düşüncelerinizi konuşması bittiğinde aktarın.

7- Konuşulan konu her ne olursa olsun hafife almayın.