• 16 Ekim 2021

Çizgi Film Deyip Geçmeyin

14 Şub 2016

Çocukların çizgi filmlere olan bağlılığı biliniyor. Çocukların severek izledikleri, takip ettikleri bu filmlerde ise verilmek istenen birçok gizli mesaj var. Yrd. Doç. Dr. İsmail Öz, bu mesajların çocukların gelişimini olumsuz etkilediğini söyledi.

Çocuklar bu filmlerle yatıp kalkıyor, yemeklerini dahi televizyon karşısında çizgi filmler eşliğinde yiyorlar. Anne-babalar ise huysuzluk yaptıklarında en sevdikleri çizgi filmleri çocuklarla buluşturarak aslında onları hangi ideolojik mesajlarla karşılaştırdıklarının farkında olmuyorlar. Çok masum olarak gösterilen bu çizgi filmlerde çocukların bilinçaltına işleyen çok farklı siyasi mesajlar yatmakta. Bunlara örnek olarak; Şirinler çizgi filminde komünizm, Süpermen’de şiddet ideolojisi, Spiderman’de İslam karşıtlığı, He-Man’de Nazi Propagandası, Richie’de ise emperyalizm algısı verilmesi sayılabilir.

Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Yrd. Doç. İsmail Öz bu konuyu değerlendirdi. Öz’e göre çizgi filmlerinde barındırılan bu mesajlar çocukların gelişimini olumsuz etkiliyor. Karakterinin belirlendiği yaşlarda bu ideolojilere maruz bırakılan çocukların davranışlarında, ileriki dönemlerde olumsuz etkiler gözüküyor ve bu da sağlıksız bir toplumun temellerini atıyor.

ÇOCUKLARIN GELİŞİM SÜRECİNİ NASIL ETKİLER?

Çok küçük yaşlarda, yeni yeni gelişmeye başlayan çocukların çizgi filmlerdeki subliminal mesajlarının etkisinde kalması sonucu genç bireylerde bilinçaltına yatan cinsellik ve saldırganlık duyguları zaman geçtikçe kendini göstermeye başlıyor. Açığa çıkan bu duygular çocuğun çevresinde iletişim sorunları yaşamasına sebep olurken arkadaşları tarafından da dışlanmasına yol açıyor.

Gerçek ve kurguyu ayırabilecek durumda olamayan çocuklar üzerinde oldukça büyük etkiye sahip olan bu çizgi filmler, bu etkinin farkında olan hâkim sınıf tarafından empoze edilmek isteniyor.

ALINABİLECEK ÖNLEMLER VAR!

Tv’de çocuk kuşaklarında gösterilen çizgi film ve eğlence programlarının büyük bir çoğunluğu ithal edilmekte. Televizyon kanalları, ithal edilen bu programları önce bir denetimden geçirir, varsa içerisinde ki subliminal mesajları ayıklayarak yayına sunar. Atatürk Üniversitesi Çocuk Gelişimi bölümü stajyer öğrencisi Kübra Yeter; Çocuklar üzerinde yapmış olduğu gözlemler sonucunda, çocukların televizyon programlarına bu kadar çok vakit ayırmalarının sebebini anne ve babalarını çocuklarına az vakit ayırmasına, onlarla oyun oynamamasına bağladı. “Eğer anne ve babalar çocuklarına yeterli ilgiyi gösterip onlarla oyun oynayarak zaman ayırırsa çocuklar daha az çizgi film izler ve bu gizli mesajlara daha az maruz kalır ”dedi.

Kaynak: http://gazete.atauni.edu.tr/