• 26 Ekim 2021

Çılgın Uçuş Böyle Çekildi

8 Kas 2015

Korkusuz jetman olarak bilinen Yves Rossy ve Vince Reff, dünyanın en büyük yolcu uçağı yanında böyle uçmuşlardı.

Dubai semaları, tarihler 13 Ekim 2015’i gösterirken tarihi bir ana ev sahipliği yaptı. Emirates Havayolları’na ait dünyanın en büyük yolcu uçağı Airbus A380’le birlikte sırtlarına kanat ve jet motoru takan iki paraşütçü Dubai üzerinde uçtu. ‘Jetman’ Projesi, önceki gün şirketin sosyal medya kanalından yayınlandı. Büyük ilgi çeken video, çok kısa sürede yüz binlerce kişi tarafından seyredildi.

Hazırlıkları günler süren çalışmalarda, aynı zamanda kaptan pilot olan Yves Rossy ve Vince Reffet, helikopterden atlayış yaptı. Dubai üzerindeyken, iki paraşütçü, boş olarak uçan Emirates’in A380 yolcu uçağının yanına geldi.

İlk defa insanoğlunun dev bir yolcu uçağının yanına gelerek uçtuğunu belirten Yves Rossy, “Sanki bir devin yanında sivrisinek gibiydik. İki paraşütçü olarak hem birbirimizi kontrol etmek hem de uçağa çok iyi takip etmek zorundaydık. Zor ama çok keyifli oldu” dedi.


Özel rotada saatte 400 kilometre hızla uçan A380’in yanına iki paraşütçü gelirken, çekimler özel kamera sistemine sahip uçak ve helikopterlerden gerçekleştirildi.