• 16 Ekim 2021

Cep Telefonu ile Daha İyi Video Çekmenin Yolları-1

7 Mar 2016

Cep telefonları ilk çıktığında sadece konuşmamıza yarayan bir gereçti. Gün geçtikçe cep telefonlarına birçok özellik eklendi. Fotoğraf ve video çekebilme özellikleri de bunlardan sadece iki tanesi.

Eski model cep telefonlarının kameraları görüntü ve kalite anlamında faydası olmadığından süs aparatı görevi görmekteydi. Günümüzde moda olan akıllı cep telefonları ise, bu modellerin aksine, birçok insanın fotoğraf makinesi yerine yüksek çözünürlüklü kameraya sahip bir akıllı telefon satın alarak bu cihazlarla fotoğraf çekmeyi tercih etmesine sebep oldu. Ya da mesleği fotoğrafçılık olan kişiler dahi, fotoğraf makineleri yanında değilse bile güzel bir şey görüp de çekmek istediklerinde imdatlarına akıllı cep telefonları yetişiyor.

Sadece birkaç basit kurala dikkat ederek, cep telefonunuzla daha iyi videolar çekmeniz mümkün.

Mobil Video7
Dikey videolara “hayır” deyin

Eğer video çekerken telefonunuzu dikey tutuyorsanız, yanlış bir şey yapıyorsunuz. Portre modunda kaydettiğiniz bir video, ekranı kaplamadığından dolayı izleyen kişilerin bu videodan zevk almasını neredeyse imkansız bir hale getiriyor ve kötü bir videonun ortaya çıkmasına sebep oluyor. Bir videoyu kaydederken, telefonunuzu mümkün olduğu müddetçe yatay olarak kullanmanız gerekiyor. Bu şekilde çekilen bir video, özellikle internete yüklediğiniz durumlarda çok daha iyi gözükecektir.

Video çekerken telefonu yan tutmanın tehlikeli bir yanı, elinizi telefona nasıl yerleştirdiğinizdir. Çünkü doğru bir yerleştirme yapmadıysanız, telefonun mikrofonlarından birini kapatıyor olmanız oldukça yüksek bir ihtimal.

Çoğu modern telefon, birden fazla mikrofon bulundurmakta. Yani çektiğiniz videoda ses çok önemli değilse, bu büyük bir sorun olmayacaktır. Ancak mikrofonların nerede bulunduğunun bilincinde olmak ve ellerinizi buna göre yerleştirmek, videonuzun kendini göstermesi için büyük fayda sağlayacaktır.

Bu durum, özellikle telefonlarını kılıf ile kullanan kişiler için daha önemli oluyor çünkü, bazı kılıf üreticileri, mikrofonların tamamen düzgün çalışması için gerekli olan boşlukları kılıflarına eklemiyorlar ve bunun sonucunda da bazı mikrofonlar, otomatik olarak kapanmış oluyor.

Ne zaman 4K kullanacağınızı bilin

Çoğu modern akıllı telefon, video çözünürlüğünü 4K’ya yükseltmenize izin veriyor. Bu durum videonuzun gelecekte de düzgün gözükeceğini garantilemenin hoş bir yolu olsa da, 4K yüzünden karşılaşabileceğiniz bazı sorunlar da bulunmakta. 4K çekimlerin, işlemci gücü ve depolama alanı adına pak cimri olmamalarının yanı sıra, birçok telefon 4K çözünürlüğünü sunmak için genellikle video düzeltmesi ve dengesi gibi özelliklerden vazgeçiyorlar. Bunun anlamı da, 4K videoyu çekerken eliniz titriyorsa veya hızlı hareket eden bir şeyin videosunu yakalamaya çalışıyorsanız, bu çözünürlüğü kullanmadan elde edeceğinizden çok daha kötü bir video ile karşılaşabilmeniz oluyor.

Bu durumdan kaçınmak için yapılabilecek en iyi şey, önemli bir çekimi yapmadan önce telefonunuzun 4K özelliğini test etmek ve ne gibi sorunları ortaya çıkarttığının farkında olmak. Böylelikle önemli bir video çekimi sırasında, işinize yaramayacak yüksek çözünürlüklü bir kayıt yerine, daha düşük çözünürlüklü ancak işinize yarayan bir kayıt gerçekleştirebilirsiniz.

Mobil Video6

Ses yüksekliğinize ve nefesinize dikkat edin

Bir video çekerken koşuyor olabilirsiniz veya normalde de sesli nefes alan biri olmanız mümkün. Buradaki en önemli detay, çıkarttığınız seslerin videonuzu nasıl etkilediğinin farkında olmak. Örneğin, kamerayı suratınızdan 60 cm uzaklıkta tutarken 100 metre ilerdeki birine bağırmak, kaydınızı izleyenlerin kulaklarında sorun yaratacağına emin olabilirsiniz. Sessiz bir ortamda kayıt yaparken, telefon kameranız nefesinizi fark ederek, kaydettiğiniz şeyden ziyade nefesinize odaklanmayı tercih edebilir.

Ne yazık ki bu sorun, ne olduğunu fark etmediğiniz sürece çözmesi kolay bir sorun değil. Bu sorunu ortadan kaldırmanın en kolay yolu ise, çıkarttığınız seslere ve kameraya yakınlığınıza dikkat etmek olacaktır.

Ayarlar menüsü arkadaşınızdır

Her telefon üreticisi, kamera uygulaması altında farklı seçenekler ve çekim özellikleri sunabiliyor. Kullandığınız uygulamanın (üreticinin standart uygulaması veya indirdiğiniz bir uygulama olabilir) yetenekleri ve ayarlar seçeneklerinin neler sunduğunun bilincinde olmak, video çekimlerinizin bir adım daha ileri gitmesini sağlayacaktır. Kamera uygulamanızın video ayarları menüsü sizin arkadaşınızdır ve bu menü sayesinde kendinizi, daha önce düşünmediğiniz eğlenceli videoları çekerken bulabilirsiniz.

Her durumda videolarınızın son hali, ayarları kurcalamadan öncekine göre daha iyi olacaktır.

Fotoğraf İçin Yardımcı Ekipman Seçeneği

Akıllı cep telefonlarında bulunan en düşüğü 5 megapiksellik çözünürlükten başlayan kameralar, LED flaşlar, görüntü sabitleyicileri ve instagram gibi çeşitli uygulamalar sayesinde fotoğraf çekmeyi eğlenceli ve kolay hale getirebiliyorlar. En son çıkan modeller de veya yüklenen uygulamalarla enstantane, diyafram ve ISO gibi değerleri akıllı cep telefonlarında ayarlamakta artık mümkün. Aynı zamanda akıllı cep telefonuna takılan aparatlar ile tripod veya monopod gibi sabitleyiciler ile fotoğraf çekilebiliyor.

Mobil Video5

Kamera Camını Temizleyin

Fotoğraf makinelerinde olduğu gibi akıllı cep telefonlarında da lensinizi temizlemeniz gerekiyor. Akıllı cep telefonunuz cebinizde veya çantanızda iken ya da tozlu bir ortamda bulunduğunuzda lensi kirlenebilir ve fotoğraf çektiğinizde iyi sonuçlar ortaya çıkarmayabilir. Bu yüzden çekim yapmadan önce yumuşak bir bez ile lensinizi temizlemenizde fayda var.

Manuel Netlik Yapın

Hemen hemen her akıllı cep telefonunda otomatik odaklama (auto focus) modu bulunuyor. Fakat bu mod her zaman güzel sonuçlar vermeyebilir. Siz kendiniz odak noktasında ne olacağına karar verip ekranda parmağınız ile odak noktasına dokunarak netlik noktasını belirleyebilirsiniz. Kolay ve basit bir şey olmasına rağmen, ne yazık ki halen birçok kişi netliği kendisinin ayarlayabileceğinin farkında değil.