• 19 Ekim 2021

Çekme Kardeşim

30 Mar 2016

Görevini yapan kameramanlara saldırmak moda haline geldi. Özellikle magazin kameramanlarının başına sık gelen bu saldırılarda, izleyicinin bilmesi gereken nokta, görünmek istemeyen birinin neden kameramanların kapısında beklediği bar ve pavyonlara gitmesidir. Görüntülenmek istemeyen bir ünlü buralara gider mi?

Magazin programlarına yakalanıp haber olmak isteyenlerin belli barlara gittiği, sonrada kalkıp habercilik dersi veren ünlüleri görüyoruz ekranlarda. Aslında magazin haberciliğinin bir çoğu da asparagas, yani uydurma haberlerdir. Gazeteci Abdülkadir Yücelman “asparagas haber” türünün literatüre girişini şöyle açıklıyor: “1970’li yıllardayız. Bir gün, o dönemin en büyük gazetesinin birinci sayfasında bir haber yayımlandı. ‘Genç çift parasızlıktan Mecidiyeköy’ de köpek kulübesinde yatıp kalkıyor.’ Bir de çiftin fotoğrafı ile yaşadıkları köpek kulübesinin fotoğrafı. Köpek kulübesinin üstünde de -galiba köpeğin adı- ‘Asparagas’ yazıyordu. O günlerin en ilginç haberiydi. Tüm Babıali Mecidiyeköy’e taşındı. Aradılar, taradılar ama ortada ne kulübede yaşayan bir çift ne de böyle bir olay vardı. O gün, palavra, yani asılsız haberin adı konulmuştu, “Asparagas”.

Televizyon haberlerini izlediğinizde magazin haberleri süresinin de önemli bir yer tuttuğunu görürsünüz. Hatta ki siyasi haberlerden bile daha fazladır.

Muhabirlere göre, 10 yıl önce aklıselim sanatçılar vardı. Şimdi ise reyting rekorları kıran dizilerle birlikte günlük yıldızlar çoğaldı. Gelen iddialar arasında haberi yapılmayan sanatçı haber müdürlerini arayıp ‘Senin elemanı hiç görmüyorum, benim haberimi yapmıyor.’ şeklinde şikayetlerde oluyormuş. Eskiden ünlü olmak kolaydı. Tek bir kanala çıktın mı iş tamam dı. Ama şimdi yüzlerce kanal var. Aradan sıyrılıp ünlü olmak çok zor. Bu nedenle de bazı sanatçı geçinenler rezalet ve çıkardıkları olaylarla ünlü olmaya çalışıyorlar.

“Çekmesene kardeşim” sözünü duyacağınız diğer ortamların başında, adliye önleri, zanlıların çekimleri gelir. Kişinin cinayeti tecavüzü kesinleşmiştir. Artık bir suçludur o. Siz de göreviniz gereği haber çekimi yapıyorsunuzdur. Görevlilerin arasından sıyrılarak size “çekme” hatta “çekmesene lan” diyerek tekme atmaya çalışır. Buna karşı dikkatli olun. Ona vereceğiniz en iyi cevap, en iyi görüntüyü almaya çalışmak ve haberinizde buna yer vermektir.

“Haber Kameramanlığı” kitabından özetlenerek alınmıştır. Kitapla ilgili geniş bilgi için tıklayın >>>