• 20 Ekim 2021

Çekimlerde Ses Ekibi ve Görevleri

9 Kas 2015

Ses Teknisyeni (Production Sound Mixer–Sound Recordist): Yapımda görev alan ses ekibinin yöneticisidir. Televizyon programları ve film çekimi sırasında seslerin temiz net ve anlaşılır şekilde kaydedilmesinden sorumludur. Bu amaçla mikrofonların ve diğer ses malzemesinin seçimi, yerleşim planı, ekibinin iş planına uygun performansını ve ses kayıt sürecini yönetir. Çekim anında seslerin ses seviyelerini ve balanslarını dengeler, iş planına uygun play-back müzik ve diğer ses kaynaklarının yönetimini sürdürerek en üst kalitede sesin elde edilerek kayıt edilmesi sürecinden sorumlu uzman kişi. Kaydedilen seslerin post prodüksiyon sırasında sorun yaşanmadan kullanılması için diğer tüm ekipler ile koordineli çalışır. Kullandığı cihazlar kadar, ses ile ilgili cihazları çalıştırmak için kablo ve konnektörleri çalışır ve sisteme uygun hale getirmeyi bilmekle görevlidir. Film ve dizi film setlerinde görev alan dış mekan ses teknisyeni (location sound) stüdyo yapımlarından farklı bir uzmanlık alanı olarak tanımlanabilir.

Ses Kayıtçı (Recordists/Production Mixers ): TV programı veya film çekimi sırasında kamera ile senkronlu olacak şekilde bir veya birden fazla mikrofonun ses seviyelerini mikser üzerinde kontrol ederek kayıt ortamına en yüksek kalitede kaydını gerçekleştirmekten sorumludur. Bu amaçla boom operatör/lerinin mikrofonu ses kaynağına en uygun şekilde yönlendirmesinden ve gelen sesi kayıt anında kullandığı kulaklıkla dinlemesini yaparak ses kalitesinin sağlanması ve sürdürülmesi sorumluluğunu taşıyan uzman kişi.

Boom Operatörü (Boom Operator): Başlıca görevi sahnenin diyaloglarını takip ederek mikrofonları konuşan oyunculara ya da sesini kaydetmek istediğimiz ses kaynağına uygun mesafede tutmak sureti ile yönlendirmektir. Boom operatörü olta benzeri madeni bir çubuk ve ucuna yerleştirilen mikrofonun yönlendirmesini yaparak en iyi sesin kayıtçıya iletilmesinden sorumludur.

Ses Asistanı (Sound Assistant): Öncelikli görevi ses teknisyeni ve boom operatörüne her ihtiyaç duyduklarında yardım etmektir. İkinci boom operatörüne ihtiyaç olmsı durumunda kısa süreli ve kolay sahnelerde boom operatörlüğü yapar.

Tonmayster ( Tonmeister) : Stüdyo, plato ve özellikle müzik programlarının rejili çekimlerinde, orkestrada bulunan tüm enstrümanlar, vokal ve solistlerin seslerini dinleyenler ve sanatçılar için tatmin edici yanılsamalar yaratacak biçimde ustalıklı tekniğini kullanan uzman kişi. Topladığı ses sinyallerinin balans ve ton ayarlarını doğru yaparken kayıt cihazlarına yönlendirmek ve kaydettirilmesini sağlamak ve kayıt esnasında ses seviyelerini ve ses sinyallerinin balans ayarlarını kontrol etmek başlıca görevlerindendir. Tonmeister de tıpkı ses teknisyeni gibi kullandığı cihazlar kadar ilgili cihazları çalıştırmak için kablo ve konnektörleri çalışır ve sisteme uygun hale getirmeyi bilmekle görevlidir.

Kaynak: RATEM Mesleki Yeterlilik Sertifika Merkezi , Televizyon Yayıncılığı ve Yapımcılığı Meslek Haritalama Raporu, Hazırlayanlar: Prof Dr. Peyami ÇELİKCAN ve Yrd. Doç. Dr. Nalan BÜKER, Ağustos 2013, İstanbul