• 26 Ekim 2021

Çekimlerde Mikrofonun Yeri

24 Şub 2016

Doğru mikrofonu seçmiş olsanız bile, mikrofonun ses kaynağına yanlış bir şekilde yerleştirilmesi ses kalitenizi etkileyecektir. Bu da çekimdeki ses kalitesinin düşmesi anlamına gelecektir.

MikrofonboomBoom Mikrofon: Filminizdeki diyalogları çekebilmeniz için iyi bir mikrofona ihtiyaç vardır. Filmlerde en çok kullanılan mikrofon türü yaka tipi veya boom mikrofondur. Mikrofonların ekranda görünmemesine, gölgelerinin girmemesine dikkat edin. Boom mikrofonlar genelde ultra cardioid yapıdadırlar, bu nedenle biraz pahalıdır ve sadece konuşan kişinin sesine karşı duyarlıdırlar. Boom mikrofonun genel de, konuşan oyuncunun kafasının biraz üstünde hafif çapraz duracak şekilde tutulmalıdır.

MikrofonyakaYaka Mikrofonu: Röportajlarda kullanılan yaka mikrofonları ise; adı üzerinde ceket, gömlek veya kravat gibi giysilere tutturularak ses alınır. Röportaj gibi haber çekimlerinde mikrofonun görünmesi problem olmazken sinema ve dizi çekimlerinde ise görünmemesi gerekir. Konuşmacının çenesine ortalama 15 cm kadar bir uzaklıkta olması kapalı ortamlarda ses alınması için yeterlidir. Dış mekanda, gürültü bir ortamda çekim yapılacaksa biraz daha yukarı doğru yerleştirilebilir. Ama 15 cm’den daha fazla bir uzaklığa yerleştirmeyin. Çevresel sesler konuşmacının sesini bastırabilir.

MikrofonmasaMasaüstü Mikrofon: Stüdyolarda yapılan tartışma, haber programı gibi çekimlerde ise, sıklıkla yaka mikrofonu kullanıldığı gibi masaüstü mikrofonlarda kullanılır. Bu mikrofonun da doğrudan konuşmacının ağzına doğru değil de, 45 derecelik bir açı ile yönlendirilmesi daha sağlıklı olacaktır. Mikrofon konuşmacı ve masa yüzeyine de paralel olmamalıdır. Çünkü, mikrofona doğrudan gelen seslerin yanında masaüstünden yansıyarak gelen sesler de mikrofona ulaşır ve ses kalitesinin düşmesine yol açar.

MikrofonelEl Mikrofonu: Sokakta yapılan halk röportajlarında ise, çoğunlukla el mikrofonları kullanılır. Bu mikrofonlarda ağza 10-15 cm uzaklıktan tutulmalıdır.

“Kameramanlık Mesleğine Giriş” kitabından özetlenerek alınmıştır. Kitapla ilgili geniş bilgi almak için lütfen Tıklayın>>>>

Kameramanlık Mesleğine Giriş-küçük