• 16 Ekim 2021

Çekimlerde Bir Tercih Olarak DSLR Kameraları Kullanmak

23 Eyl 2018

Dijital kameralanın gelişmesinden en büyük katkıyı yine sinema sektörü almıştır. DSLR kameraların geliştirilmesi özellikle bağımsız sinemacılar, öğrenciler ve kısa filmciler için ucuz maliyetle kaliteli görüntü elde edebilmenin bir alternatifi olmuştur.

Bu tür cihazlar, ucuz, pratik ve küçük olmasının yanında verdikleri alan derinliği nedeniyle de tercih edilmektedirler. Çünkü bu tür kameraların CCD yapıları genelde 35 mm büyüklüğündedir ve full frame olarak adlandırılmaktadır.

Fakat DSLR kameralar kullanılırken dikkat edilmesi gereken özellikler bulunmaktadır:

1-Dijital zoom seçeneği kullanılmamalıdır.

2-Alan derinliğiğin getirdiği arka plan fluluğu nedeniyle nesnenin çok küçük bir hareketi nesnenin de flulaşmasına yol acacağı icin netliğin çok iyi takibi yapılmalıdır.

3-Her sahne değişiminde beyaz ayarı manuel olarak yapılmalıdır.

DSLR1

4-Profesyonel ses sistemleri doğrudan DSLR’ye bağlanamazlar. Amatör ses sistemleri ise gürültülere çok açıktır. Bu nedenle ses kaydının kaliteli yapıldığından emin olunmalıdır. Ayrı bir ses  kaydedici kullanılarak kurgu sırasında ses eşleştirmesi yapılabilir. Fakat bu çok zahmetli bir süreçtir ve ses ile görüntü arasında senkron kayması denilen ağız hareketleri ile sesin uyuşmaması sorununa yol açabilir.

5-DSLR kameraların en büyük sorunlarından birisi görüntüde oluşan ve moire diye tabir edilen dalgalanma sorunudur. Özellikle çizgili giyinen kişilerde çok sık görülür. Görüntü frekansı ile burst denilen 4.43 MHzlik sinyal çakışması yaşandığında ortaya çıkar. Biraz zoom in veya zoom out problemi çözecektir.

6-DSLRnin kalitesine göre grenler gözle görünür haldedir. Yani ekranda bir karlanma gözlenir. Özellikle karanlık sahnelerde bu daha fazla belirgindir. Bu CCD’lerin yapısı ve kalitesinden ileri gelmektedir. Bu olağan kabul edilmelidir.

DSLR2

7- Son olarak ise hareketli sahnelerde bulanıklığa yol açan rolling shutter sorunudur. Bu da CCD’lerin ışık alma yapılarının normal kameralara göre olan farklılığından ileri gelmektedir (ucuz ve daha az teknoloji gerektirmesinden dolayı bu tip CCD kullanılmaktadır).  Yine pan hareketinin biraz hızlı yapıldığı sahnelerde özellikle dik nesneler (bina vb) eğilmiş gibi görünmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle çok hareket içeren sahnelerde DSLR kameralar yetersiz kalmaktadır. Bazı video kurgu programlarında rolling shutter problem düzeltme tuşları bulunsa da bunlarda istenen seviyede düzeltme yapamamaktadır.

El Yapımı Sinema-küçükEl Yapımı Sinema kitabından özetlenmiştir…