• 16 Ekim 2021

Bir Zamanlar Medyanın Vazgeçilmezlerinden Olan Betacam SP

23 Mar 2016

Analog olarak bir çok kayıt formatı üretilse de profesyonel yayıncılık alanında en çok kullanılanı Betacam SP’dir. Artık günümüzde yerini dijitale bırakmıştır.

İlk kaset formatı olan ¾ inç U-Matic 1972’de piyasaya sunulmuştur. Kayıt cihazı kameradan ayrı idi ve bunu taşımak içinde ayrı bir elemana gereksinim vardı. O günden bugüne kadar kaset formatları hep bir ilerleme içerisinde olmuştur. Sony, 1982’de yeni bir format olan ½ inç Betacam’ı üretti. Bu kamera ile recorderin bir arada olduğu tamamen yeni bir üründü ve buna “camcorder” adı verildi.Betacam’ın sağladığı bu başarı üzerine Sony bunu geliştirerek 1987 yılında Betacam SP (Superior Performance) ‘yi piyasaya sundu.Betacam SP günümüze kadar bir takım teknik ilavelerle kullanılagelen dünya üzerindeki en yaygın formatlardan birisidir.

Betacam SP1

Betacam formatında, kasetler Betamax ölçüsünde olmakla beraber kaset içerisinde manyetik band daha kaliteli olarak imal edilmiştir. Betacam Sp ½ inçlik kaset ve komponent kayıt sistemi kullanır. Yani kayıt için iki değişik kayıt kafası kullanılmıştır. Kafalardan birisi görüntünün sadece renk bilgisini(chrominance), diğer kafa ise sadece parlaklık (luminance) bilgisini kaydeder. 2 parlaklık(Y), 2 renk kafası (C ) olmak üzere 4 kayıt kafası kullanılır. Kayıt edilen izler sırasıyla Y,C,Y,C olarak kaydedilir. Band üzerinde video izlerinin yanında iki ses izi, birde sabit kafa ile kaydedilen time-code izi bulunur. Kafa bir turda 4 video izi atar ve bu 4 iz tam bir görüntü karesi frame eder. Ayrı ayrı kaydedilen bu sinyaller çıkışta tekrar birleştirilir (CCVS-Color Component Video Signal).Betacam SP formatı dünyada o kadar yaygınlaşmıştır ki, diğer formatlar kendi kalitelerini anlatabilmek için Betacam SP’yi referans almışlardır. Kafa silindirinin çapı 7.4cm dir. Saniyede 25 tur atar.2 adet silici kafa (eraser) parlaklık ve renk bilgisi kayıt kafalarından hemen önce yer alır. Ses izi kaydı sabit kafa ile yapılır. Betacam SP’de kaydedilen görüntülerin bir monitörde direkt olarak izlenebilmesi veya bir yayın sırasında kamera üzerinden çıkışa verilebilmesi için playback adaptörü gereklidir. Piyasada üç tür Betacam SP camcorder kodlaması vardır:

B serisi broadcast yayın kalitesi
P serisi profesyonel kalite
U serisi ekonomik seri
Sony dışında Ampex, Philips (BTS) ve Ikegami tarafından üretilmişlerdir.

Kameramanlık Mesleğine Giriş Kitabından alınmıştır. Kitapla ilgili bilgi almak için tıklayın >>>