• 26 Eylül 2021

Beyinden Beyine İletişim Başarılı Oldu

28 Eyl 2015

Amerikalı bilim adamları, insanlar arasında beyinden beyine iletişim kurmayı başardı. “PLOS ONE” dergisinde yayımlanan araştırmada, Washington Üniversitesi Öğrenme ve Beyin Bilimleri Enstitüsü araştırmacıları, internet üzerinden birbirleriyle soru cevap oyunu oynayan katılımcıların beyinleriyle birbirlerine sinyal göndererek iletişim kurmayı başardığını açıkladı.
Araştırmayı yöneten Doç. Dr. Andrea Stocco, şimdiye kadar insanlar üzerinde yapılan en kapsamlı beyinden beyine iletişim deneyinde iki bireyin görsel deneyimlerini birbirlerine aktardığını belirtti.
Yapılan deneyde, birbirlerinden yaklaşık iki kilometre uzaklıktaki iki kişinin beyin dalgaları ile anlaşması sağlandı. Bu kişilerden ‘20 soru’ isimli bir Oyun oynamaları istendi. Araştırmacılar, karanlık bir odada bekleyen ve sorulara cevap vermekle görevli kişiden, gösterilen köpek, ağaç gibi resimlerden birisini seçmesini istedi.

Beyinden Beyine2

Bu objeyi seçtikten sonra bu kişinin beyin dalgaları karşı taraftaki ‘alıcıya’ gönderildi. Alıcı, cevap veren kişinin seçtiği objeyi bulmak için diğer kişiye ‘evet-hayır’ cevabı alacağı soruları yöneltti. Örneğin, alıcı seçilen objenin kuş olduğunu anlamak için karşı tarafa ‘Uçuyor mu?’ sorusunu yöneltti. Cevap veren kişi tarafından beyin dalgalarıyla gönderilen yanıt, alıcının başına takılan bir cihazla karşı tarafa ulaştırıldı.
Kişinin sorulara düşünce yoluyla ‘evet ya da hayır’ cevabı vermesi alıcıya beyin dalgaları yoluyla gönderilerek 2 kilometre uzaklıktaki kişilerin konuşmaksızın soru-cevap yöntemi ile anlaşması sağlandı. Deney sırasında katılımcılar, birbirlerine beyinleriyle sinyal göndererek nesneleri yüzde 72 doğruluk oranıyla tahmin etti.
Araştırma ile ilgili geniş bilgi için tıklayın: