• 26 Eylül 2021

Beş Duyuya Hitap Eden ‘4DX’ Teknolojisi

6 Ara 2015

Güney Kore firması CJ 4DPLEX tarafından geliştirilen 4DX teknolojisi; çığır açan film teknolojisi ile İngiltere’den İsviçre’ye, Macaristan’dan, Polonya’ya, Romanya’dan ve Çek Cumhuriyeti’ne kadar Avrupa’daki yüksek başarı performansı ile kendini kanıtlamış bir teknoloji olarak ön plana çıkıyor.

4DX1

Hareket, titreşim, su, ışık efektleri, koku ve diğer unsurları kullanarak sinema izleyicisini gerçek anlamda filme dahil eden bir deneyim sunuyor.

4DX teknolojisi sayesinde, sinema izleyicileri tüm duyu organları ile filmin etkisi altına girecek. Bu yeni teknoloji, filmlerde hareket, titreşim, su, rüzgar, ışık, koku ve daha fazlasını hissetmesini sağlıyor.

4DX2

Sürekli gelişen teknoloji ile sinema teknolojisi de gün geçtikçe gelişiyor. Türkiye’deki sinema salonlarında şuan 3D IMAX teknolojisinden sonra 4DX teknolojisi de zamanla sinema salonlarındaki yerini alacak.

4DX3

Bilgilendirmelere göre 2010 yılından bu yana 200’den Hollywood filmi bu teknolojiyi kullanarak yayınlandı ve Haziran 2015 itibariyle 39 ülkede 239 mekanda bu teknoloji mevcut.

4DX ile verilen efektler ise;

-Hareket eden sandalye

-Titreşim

-Yüze verilen hava

-Su sıkma

-Rüzgar

-Işık

-Sis

-Koku

-Yağmur

-Kabarcık

-Fırtına

-Kar