• 16 Ekim 2021

Başrolde Bir Robot

3 Kas 2015

İnsan gibi görünüp rol yapabilmesi için özel olarak tasarlanan ‘Geminoid F’ isimli bir robot, ‘Sayonora’ filminde ‘Leona’ karakteri canlandırarak tarihe geçti. ‘Geminoid F’ başrolü ABD’li oyuncu Bryerly Long ile paylaşıyor.

Osaka Üniversitesi’nden robot tasarımcısı Hiroshi Ishiguro tarafından ‘yapay zeka’lı olarak dizayn edilen Leona, filmin yönetmeni Koji Fukada tarafından ‘aktris’ olarak nitelendirildi, hatta filmin sonunda jenerikte ismi de yer aldı.

Sayanora1

Çekimler sırasında bir bilgisayar yardımıyla kumanda edilen robot gülümseyebiliyor, kaşlarını oynatabiliyor, konuşuyor ve şarkı söyleyebiliyor.

FİLMİN YÖNETMENİ FUKADA: ROBOT ŞİKAYET ETMEZ

Tokyo Uluslararası Film Festivali’nde gösterimi yapılan “Sayonara” filmi, bir nükleer felaketin ardından yaşananları anlatıyor. Robotla çalışmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren filmin yönetmeni Fukada, “Robot şikayet etmez, asla acıkmaz ve uyuması da gerekmez” ifadelerini kullandı.

Sayanora2

Robot, filmde başrolü Amerikalı oyuncu Bryerly Long ile paylaştı. Film Japonya’da 21 Kasım’da vizyona girecek. Japon yapımı filmin yurtdışında gösterime girip girmeyeceği ise henüz belli değil.