• 16 Ekim 2021

Aydınlatma Araçları

30 Eyl 2015

Güneş ışığının yetersiz olduğu durumlarda yapay aydınlatma araçları kullanılır. Yapay aydınlatma kaynağı denilince aklan gelen genelde tungsten denilen spot ışıklardır. Tungsten lambaların kullanımı oldukça yaygındır. Uzun ömürlüdür ve ucuzdurlar.
Temel aydınlatma düzeneği içindeki anahtar ışık ve tepe ışıklarında bu tür spotların kullanılması gerekir. Tungsten lambalar sert ışık kaynaklarıdır. Spotun arkasındaki ayar konumunu değiştirerek veya ön taraftaki kepenkleri kullanarak veya önüne beyaz aydınger takılarak ışık yoğunluğu ayarlanabilir. Ama ışık denetleme sınırları azdır. Standart olarak 3200°K renk ısısına sahiptir. Dış mekanlarda kullanıldığında (5600°K) day light filtre ile kullanılması gerekir.

Aydınlatma Araçları1
Bu lambaların değiştirilmesi sırasında elle tutulmaması gerekir. Eldeki terde oluşan asit, ampulun camını kırılgan hale getirebilir. Ampulun dışındaki naylondan ve elle fazla sıkılmadan değiştirilmesi gerekir. Ömürleri ortalama 1000 saat civarındadır.
Tungsten lambalarla stüdyo tipi özel elektrik tesisatının olmadığı yerlerde (apartman dairesi vb) çalışılırken, elektrik donanımındaki sigortaların özelliğini bilmekte fayda vardır. Tungsten lambalar yüksek akım çektiklerinden bu sigortaların atmasına ve kısa devre olup yangın gibi istenmeyen durumların çıkmasına sebep olabilir.

Aydınlatma Araçları2

Bir diger kullanılan lambalar da floresant lambalardır. Lambanın iç yüzeyi floresant madde ile kaplanmıştır. Floresant cisimler morötesi(ultra-viole) ışınları kırmızı ışık haline çevirirler ve lambanın ışığını beyaz yaparlar. Renk ısısı 4000-5000 °K civarındadır. Mavi-Yeşil rengin hakim olması nedeniyle sıcak renkleri iyi yansıtmazlar ve soğuk bir etki verirler. Ayrıca bunlara soğuk ışık kaynakları da denir. Çünkü ışığın yayılması için bir telin ve ya bir gazın ısınması gerekmiyor. Az enerji harcarlar. Lamba ömürleri uzundur(ortalama 10.000 saat).
Floresant lamba ile çalışılırken kırpışma etkisine dikkat edilmelidir. Işıklandırma efektleri doğaldır ve çapraz gölgelere meydan vermezler ve aydınlatılan insanlar ısıdan rahatsız olmazlar.

“Kameramanlık Mesleğine Giriş” kitabından özetlenerek alınmıştır.