• 19 Ekim 2021

Arri Alexa Mini-Kendi Küçük Kalitesi Büyük

26 Kas 2015

ARRI ALEXA’ nın, endüstri için bir altın standart haline gelen benzersiz görüntü kalitesini, küçük ve hafif bir yapıyla birleştiren ARRI; ALEXA kamera serisindeki yeni ve çok yönlü kamerası ALEXA Mini’yi duyurdu. Uzman çekimler için tasarlanan ALEXA Mini;  eksiksiz ALEXA çekim kitlerini mükemmel şekilde tamamlıyor ve her şeyi tüm dünyada güvenilen tek bir sistem içerisinde tutarak, ekipleri üçüncü parti kameralarla çalışmanın karmaşasından kurtarıyor.

ARRI; ünlü sağlamlık kalitesini küçük ve hafif bir kamerada korumak için bir dizi benzersiz tasarım çözümü ekledi. Bunlar arasında tamamen bütünleşik ve çevreden yalıtılmış elektronik devreler, hafif bir karbon kasa ve büyük lensler kullanırken bile çok kararlı flange odak mesafesi için yeni dahili sensör yuvasına doğrudan takılan sağlam bir titanyum PL yuva var. Hem portatif hem sağlam ALEXA Mini sırt çantasında ve kabin bagajında taşınması kolay, her yere götürülebilen bir kamera.

Arri mini2

ALEXA Mini çeşitli şekillerde çalıştırılabiliyor; kablosuz uzaktan kumandalı, ARRI MVF-1 çoklu vizör takılıp normal bir kamera olarak veya takılan bir monitörle, kamera gövdesindeki kullanıcı buton ara yüzüyle denetlenerek. Bir el rig donanımı ile, kol mesafesinde rahatça taşınabilecek kadar hafif olup, küçük boyutu ve son derece sessiz çalışması dar çekim koşulları için ideal. Simetrik tasarımı baş aşağı ve portre modu dahil her türlü yönelimle çekime izin verirken, çok sayıda aksesuar noktası çok yaratıcı montaj çözümleri sunuyor. Ayrıca ALEXA Mini’nin değiştirilebilen lens yuvası; ARRI AMIRA için tasarlananlarla değiştirilebiliyor, böylece B4 video ve EF yuvalı fotoğraf lensleri kullanılabiliyor.

4:3 sensör, anamorfik yapımlar için otomatik yayma ve 0.75 ila 200 fps kare hızları sağlayan ALEXA Mini, kamera içinde CFast 2.0 kartlara veya harici bir özel tasarım Codex kaydediciye ProRes veya sıkıştırmasız ARRIRAW kaydediyor. Aynı anda dört adet ALEXA Mini’den gelen görüntü akışlarını kaydedebilen Codex kaydedici, 360 derece arazi çekimi gibi çok kameralı kurulumlar için cazip bir seçenek. ALEXA Mini’nin çektiği görüntüler diğer tüm ALEXA kameralarla mükemmel uyum gösterdiği için, son renk derecelendirme kolaylaşıyor ve hızlanıyor.

Arri mini3

ALEXA Mini’nin verimli ve kendine yeterli tasarımının özü; işlevsellik. Dahili bir lens motoru denetleyici, yeni aktif lens motorlarının doğrudan titanyum PL yuvaya takılmasına imkan verirken, ARRI Lens Data System LDS, hem sette hem de post prodüksiyonda zaman ve para tasarrufu sağlayan kare hassasiyetinde malzeme verisi sunuyor. Wi-Fi bağlantısı sayesinde iOS ve Android aygıtlarıyla motorlu dahili ND filtreler gibi kamera işlevleri uzaktan denetlenebildiği için, kamera yapılandırmasına donanım eklemeden, değişen ışık koşullarına göre hızlı tepkiler verilebiliyor.

Gövde tasarımı; yeni kuşak fırçasız gimballer, multikopterler ve diğer özel amaçlı donatımlarla kullanıma uygun biçimde iyileştirildi. Jiroskopla sabitlenen havadan çekim sistemleri gibi hafif ve dar donatımlarda bile standart PL yuvalı lenslerin kullanılmasına imkan vermesi için lens tarafı da oldukça küçük boyutlu. Kameranın çok düşük ışıktaki üstün performansı, su altı çalışmalar için mükemmel. Önde gelen üreticiler halen özel su altı koruyucular geliştiriyorlar.

ARRI AMIRA gibi ALEXA Mini de 4K UHD ProRes görüntüler kaydederek gerçek zamanlı 4K UHD çıkış verebiliyor ve yüksek çözünürlüklü görüntü hazırlamayı kolaylaştırıyor. Daha da önemlisi ALEXA Mini ve ALEV III sensörlü diğer ARRI kameralar sadece mekansal çözünürlüğe değil kolorimetre, cilt tonları, yüksek dinamik aralık (HDR) gibi diğer parametreler üzerinde de odaklanarak benzersiz bir genel görüntü kalitesi sunuyor. Bu durum çıkış seçimi HD, 2K, 4K UHD veya sıkıştırmasız ARRIRAW 2.8K ya da ProRes 3.2K gibi orijinal çözünürlükte çıkışlar için de geçerli. ALEXA Mini ile çekilen görüntüler, hangi yeni standart çıkarsa çıksın geleceğe uyumlu.

Alexa Mini kamera arkası görüntüler: