• 26 Eylül 2021

Arama Motorları

15 Ağu 2015

Milyonlarca internet sitesi ve sosyal hesaplar arasında ön plana çıkmanın temel şartlarından birisi de “arama motoru” kavramının iyi kullanılmasında yatmaktadır. İnternete girecek olan kullanıcı aradığı konuları önce arama motorlarına sorarak işe başlamaktadır. Artık arama motorları sayesinde bilgiye ulaşmak ve aramak çok daha kolay hale gelmiştir.

Arama motorlarında üst sıralarda olmak ayrıcı bir itibar göstergesi haline de gelmiştir. İyi bir arama motoru optimizasyonu için doğru etiketlerin kullanılması önemlidir. Bunun için internet sayfasının meta kodlarını düzenlemek gereklidir. Sitenizi arama motoruna kaydederken önemli kelimeleri vurgulamalı, kısa ve öz ifadeler seçmelisiniz. Ne kadar çok kelime o kadar çok üst sıra anlamına gelmez. Üst sıraya bir kere çıktınız mı bir daha düşmezsiniz anlamına da gelmez. Arama motorları siteleri tararken “örümcek” denen küçük programları kullanarak sitelerin taramasını yaparlar.

Hazırlanan meta etiketleri sayfa üzerinde ve etiketleri arasına yerleştirilmelidir. Örneğin; medyaakademisi.com sitesi için meta etiketleri aşağıdaki gibidir:

“Yahoo, 1990’ların sonunda yeni bir arama teknolojisi satmak üzere kendileriyle görüşmeye gelen Sergey Brin ile Larry Page’i arama motorlarından para kazanmanın mümkün olmadığını söyleyerek geri çevirmişti. Halbuki sonradan Google’ı kuran ikili, fikirlerini bugün çok gülünç bir rakam olan 1 milyon dolara satmaya razıydılar. Fakat Yahoo onlarla ilgilenmedi bile. Brin ve Page mecburiyetten kendi firmalarını kurdular. İşte büyük bir ironi ve alınacak büyük bir ders.” (Kaynak: Chip Dergisi, Nisan 2012 sayısı, IT Geleceği, Sayfa: 41)

İnternet sitelerinin arama motorlarında üst sıralarda gösterilebilmesi için internet pazarlama yöntemleri mevcuttur. Arama motoru pazarlaması (Search Engine Marketing – SEM) denen (veya Sosyal Medya Optimizasyonu-SMO) bu yöntemde amaç internet sitesinin bilinmesini dolayısıyla da ziyaretçi sayısını ve performansını arttırmaktır.

Arama motoru optimizasyonu için;

Şirketin büyüklüğü arama sonuçlarında üstte görünmek için yeterli sebep değildir. Google, aranılan en doğru içeriği kullanıcılarına sunar. Şirketlerin büyüklüklerine bakmaz.

Sitenin içeriği ve kalitesi önemlidir.

Arama motorları öncelikle alan adına bakar. Bu nedenle kurum ya da faaliyetle doğru orantılı bir alan adı almak önemli bir başlangıç olacaktır.

Alt linklerde açıklayıcı linkler kullanmak yerinde olacaktır. Örneğin: www.firmaadi.com/sayfa1.html yerine www.firmaadi.com/videodersler.html şeklinde bir link kullanmak daha yerindedir.

Metin yerine flash animasyonlar kullanılmamalıdır. Resim kullanıldığında ise alt taglar kullanılarak resmin de arama motorlarında yer alması sağlanmalıdır.

Sayfa içerisinde başlıkları h1, h2 gibi başlık etiketleri içerisinde kullanın.

Sitenizin iyi bir ratinginizin olabilmesi için ilk 10’da görünmek zorundasınız. Sayfalarda geriye düştükçe, bilinme oranınız da düşüyor. Üst sıralarda görünmek için de site tasarımınızda yapmanız gereken bazı püf noktalar bulunmaktadır.

Sosyal medya hesabınızda ya da kişisel sitenizde ürün ya da hizmetlerinizi kullananların görüş ve deneyimlerine yer verebilirsiniz.

-Sitenizin tasarım kodlarına uygun olarak üretilmesi gerekir. Sıfır hata ile sitenizi test edin.

-Google tarafından endekslenen sitelerden sitenize link verilmesini sağlayın.

-Sayfa tasarımınızda flash ya da resim menüler değil metin tabanlı menüler kullanın.

-Sayfa başlığınızı doğru bir şekilde tanımlayın. İçerikle meta tag kısmı uyumlu olsun.v

-Sayfaların hızlı açılması için, gereksiz içeriklerle boyutunu şişirmeyin.

İnternet kullanıcıları okumaktan daha çok izlemeye, bakmaya eğilimlidirler. Bu nedenle site ilk açıldığında bir hareketlilik içermelidir. Açılış sayfasına konularla ilgili bir videonu eklenmesi ilgi çekecektir.

Ayrıca; güncelleme sıklığını azaltmanız ziyaret sayısını da azaltacaktır. Çünkü arama motorlarında yapılan aramalarda da içerik eskiyecek ve arka sayfalarda görünmeye başlayacaktır. Ziyaretçi beğendiği siteyi tekrar ziyaret edecektir. Bu da sitenin ya da sosyal medya hesabınızın trafiğinin artması anlamındadır.

Hangi sayfanın Pagerank (pr) değeri yüksekse o site daha önde görünecektir. Pagerank kelimesinin tam Türkçe karşığı yok ancak dilimize link popülerliği diye çevrilebilir. Yüksek pr’li sitelerden link almak sitenizin popülerliğini de arttıracaktır.

Google sitenizin popülerliğini arttırmak için sitemap gibi (GSite Crawler) gibi hizmetlerde sunuyor. Google sagladığı hizmetler bununla bitmiyor tabiî ki. Google Trends’te, anahtar kelimelerin en çok hangi illerde arandığını bile görebiliyorsunuz. Örneğin; “medyaakademisi” kelimesini yazıp sonuçları istediğinizde karşınıza bu kelimenin en çok hangi bölgede, hangi dilde ve hangi ülkede arandığı sonuçları çıkar. İsterseniz; istatistikleri tarih veya bölge sınırlaması getirerek de alabiliyorsunuz. Adı üzerinde, bu uygulama dünyanın hangi bölgesinde hangi kelimelerin “trend” olduğunu gösteriyor. http://www.google.com/trends

“İnternet İçin Video” kitabından özetlenerek alınmıştır. Kitapla ilgili bilgi almak için tıklayın >>>