Araç üstü çekim aparatları

Araç içerisinde bulunan kişileri çekmek için kullanılırlar. Omuzda yapılan çekimlerde kameraman için ek bir koltuk gerekmesi ve sarsıntıların giderilememesi gibi sebepler yüzünden araç üzerine monte edilirler. Böylece arabaya sabitlenerek, yoldaki sarsıntılardan etkilenmeden, araç içerisindeki kişileri çekebilmek için başka bir araç gerekmeden çekim yapılabilmesini sağlarlar.

Bu aparatlar araca zarar vermemek için metallerin ucunda mıknatıs, kayış gibi malzemeler kullanılarak araç üzerine kaput, kapı gibi bölgelere sıkıca monte edilirler.

Burada da; sarsıntıları en aza indirmek ve yakın mesafede daha iyi bir çerçeve yapabilmek için geniş açılı objektifler tercih edilir. Sinema ve dizilerde çok sık kullanılır.

Helikopterden çekim aparatları
Havadan yapılacak çekimlerde büyük kolaylık sağlar. Helikopter içerisinde tripod kullanmak, omuzda yapılan çekimlerde ise kameramanın ve kameranın güvenliğini sağlamak ve sarsıntıları engellemek zordur. Bu yüzden, helikopterin önüne takılan aparatla hem güvenli hem de sarsıntısız bir biçimde çekimler gerçekleştirilir. Kamera pilot kabininde uzaktan kumanda ile kontrol edilir. Bir çok filmde gördüğünüz, şehir görüntüleri, takip sahneleri bu tür yöntemlerle çekilmektedir.

Helikopter Aparat

Kam geniş