• 20 Ekim 2021

Ankara’da Ringci olmak

17 Eyl 2015

Ankara’nın yoğun temposu altında gazetecilik yapmak birçok kişi tarafından ayrıcalık olarak kabul edilir. Ve Başkent’te herkes ring muhabiri olmanın zorlu bir yanı olduğunu bilir. Ankara sokaklarında dolaşmanın ayrı bir havası varken, ring muhabirlerinin de kendilerine göre belirlediği kurallar vardır. Cihan Haber Ajansı ring kameramanı Bilal Oflaz’a göre, ring, ‘daima hazır haldeki haber ekibi’ iken İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabiri Türker Bektaş’a göre ise ‘Ring’ ekibinin en büyük ve en sevilen özelliklerinden bir tanesi, sürekli hareket halinde bulunmak ve sürekli haber çıkarmak için yoğun çaba sarf etmektir. Anadolu Ajansı (AA) muhabiri Ertuğrul Subaşı’na göre ise Ankara gibi bir şehirde ring yapmak, samanlığın içinde iğne aramaktır. Ankara’daki ring muhabirlerinin nabzını tuttuk. Bu vesileyle CİHAN ring muhabiri Bilal Oflaz, AA ring muhabiri Ertuğrul Subaşı ve İHA muhabiri Türker Bektaş ile ring haberciliğini konuştuk.

ring

Ring ne demektir? Ring muhabirlerini diğer muhabirlerden ayıran özelliği nedir?

Oflaz: Bana göre Ring, polis adliye ağırlıklı çalışan, telsiz dinleyen, istihbarat ağırlıklı çalışan, genelde dışarıda bulunan daima hazır haldeki haber ekibi. Ringi diğer alanlardan ayıran özellik vardiya usulü ile gün boyu çalışması, 24 saat telsiz dinlenmesi ve genelde Sıçak haber takibi yapılması…

Bektaş: ‘Ring’ aslında başlangıç ve bitiş noktasının belli olduğu alanlar arasında gidilip gelinen sabit noktadır. Gazetecilik sektöründe ise bu durum aslında tam tersidir. Gidilen ve gelinen nokta hiçbir zaman belli değildir. ‘Ring’ görevinizi devraldığınızda sizi yönlendiren aslında elinizde bulunan telsizlerdir. Telsizden geçen anonslara göre hareket edersiniz ve gideceğiniz yeri önceden asla bilemezsiniz. ‘Ring’ ekibinin en büyük ve en sevilen özelliklerinden bir tanesi, sürekli hareket halinde bulunmanız ve sürekli haber çıkarmak için çaba sarf etmeniz. Bu durum ‘Ring’ ekibi içerisinde bulunan muhabir ve kameramanın sürekli aksiyon içerisinde bulunmasını sağlıyor.

Subaşı: Ring? Ankara gibi bir şehirde çalışıyorsan, habere ulaşmak amacıyla samanlığın içinde iğne aramaktır. Gerekli midir? Evet. Sıkıcı mıdır? Evet. Herkes yapabilir mi? Hayır. Tabii bunlar günün hangi saatinde olduğuna göre de değişir. Eğer gündüz yapılıyorsa zevklidir de. Sıkıcılığı genelde gece olur. Polis muhabirlerinin işidir ring, diğer alanlarda ring yaparak bir şeye ulaşılamaz bence.

Ring deyince akla polis telsizi geliyor. Telsiz dinlemenin incelikleri nelerdir. Hayatınıza etkisi nedir?

Oflaz: Telsiz dinlemenin en büyük inceliği bana göre iyi bir kulağa sahip olmaktır. Telsiz dinlerken olmazsa olmaz bazı temel şeyleri (Olay kodları, ilçe ve karakol kodları vb) bilmek de önemlidir. Eger kişi birden fazla telsiz dinliyorsa geçen anonsa göre telsizler arasındaki uyum ve koordinasyonu da iyi ayarlaması gerekir.

Bektaş: ‘Ring’ ekiplerinin tek haber kaynağı elinde bulunan telsizlerdir. Telsiz o ekibin ayrılmaz bir parçasıdır. Görevi devralırken ilk aklınıza gelen telsizler oluyor. Büroya geldiğinizde daha masanızın başına oturmadan telsizleri elinize alıyorsunuz ve pür dikkat dinlemeye başlıyorsunuz. Bütün gününüz o telsizleri dinlemekle geçiyor. Çünkü haber kaynağınızın büyük bir bölümünü telsizlerden geçen anonslar oluşturuyor. Telsizler var olduğu sürece ‘Ring’ ekipleri de var olmaya devam edecektir.

Subaşı: Telsiz, polis muhabirinin haber kaynağıdır, hayat arkadaşıdır. Evlenirsiniz, emekli olduğunuzda boşanırsınız. Türkiye’yi sarsacak haberleri ilk önce telsiz sayesinde öğrenirsiniz. Hayatıma etkisi… Geceleri bazen rüyama giriyor. Olay kodları geçiyor gözümün önünden. Bazen nefret ediyor, bazen de özlüyorsunuz. Mesleğinizse eğer, isteseniz de istemeseniz de dinliyorsunuz.

Ne tür haberleri takip ediyorsunuz ve haber önceliğini neye göre belirliyorsunuz?

Oflaz: Ring ekibi olarak takip ettiğimiz haberler daha çok polis adliye haberleridir. Haber önceliği daha çok haberin önem durumuna göre değişiyor. Çok önem arzeden ve gündemi ilğilendiren haberlere öncelik veriliyor. Bir de çekilen haberin atlatma haber olması çok önemli. Bu nedenle ajanslar arasında sıkı bir rekabet var. Polis telsizini iyi dinleyerek, oradan gelen anonsu doğru bir şekilde alıp, olay yerine hızlı bir şekilde ulaşmak ring ekipleri için önceliklidir. Ring eşittir telsiz artı hız.

Bektaş: ‘Ring’ ekiplerinin takip ettiği haberlerin başında asayiş haberleri geliyor. Asayiş olayları ‘Ring’ ekiplerinin öncelik verdiği haberlerden bir tanesidir. Çünkü ‘Ring’ ekibini oluşturan en büyük faktör telsizlerden geçen anonslara göre hareket edilmesidir. Sürekli hareket halinde olduğunuz için bazı haberleri ayırmanız gerekiyor. Geçen anonsun uzaklığı veya olayın büyüklüğü-küçüklüğü yönünde ayrımlar yapmak zorundanız. Haber yapmak adına uzak bir mesafeye gittiğiniz yerde, daha sonradan oluşa bilecek büyük bir olaya yetişemeye bilirsiniz. Buda sizin haber atlamazına neden oluyor. Ekip içerisinde bulunan muhabirin iyi bir telsiz dinlemesinden ziyade iyi bir haber süzücüde olması gerekiyor.

Subaşı: Polis muhabiri olarak özellikle asayiş olaylarını takip ediyorum. Ayrıca güvenlik güçleriyle ilgili konulara da bakıyorum. Eğer bir istihbarat gelmişse, önceliği ona veririm. Ayrıca, ilk başlarda telsizden duyduğum her şeye gitme isteği varken, artık önemine göre ayırıyorum. Ne önemli derseniz… Üzücüde olsa ölümlü olaylar, çok ilginç ya da Türkiye’yi ilgilendiren bir durum söz konusu değilse ilk sırayı alıyor

Haber kaynaklarıyla ilişkilerinizi nasıl sağlıyor ve devam ettiriyorsunuz?

Oflaz: Haber kaynakları ile ilişki kurmak öncelikle zaman ve deniyim gerektiriyor. Uzun zaman içerisinde kurulan iş ilişkileri daha sonra ikili (arkadaş) ilişkililerine dönüşüyor. Ama dediğim gibi ringde uzun süreli çalışmak ve tanışılan kişilerle ilişkileri koparmamak çok önemli. Haber kaynaklarıyla sıkı bir ilişki kurulması ve devamının sağlanması için arada bir de olsa yüz yüze görüşmek gerekir.

Bektaş: ‘Ring’ ekiplerinin telsiz anonsları dışında ikili ilişkilerden kaynaklanan haber kaynakları da oluyor. Özel haberlerin çokluğu sizin ikili ilişkilerinizin varlığına göre değişebiliyor. Bazen telsizden geçmeyen anonslar oluyor. Bu yüzden aslında çok büyük bir haberi duymaya biliyorsunuz. Olayı görüp sizi telefonla arayabilecek bir kişinin verdiği istihbarat, sizin özel haber yapmanıza vesile oluyor. İşte burada sizin haber kaynaklarınız devreye giriyor. İnsanlarla ikili ilişkilerinizi iyi tutmanız gerek.

Subaşı: İşin akışına bırakıyorum. Zamanla insanları tanıyorsunuz ancak güven için çok daha uzun zaman gerekiyor. İlk zamanlarda haber kaynağı olarak baktığınız kişiler sonrasında arkadaşınız ya da dostunuz oluyor. Bilgi aldığınız insanlara zarar vermemek için de haberlerinizi ona göre yazmanız gerekiyor.

Ring haberlerinde karşılaştığınız zorluklar nelerdir? Unutamadığınız bir anınızı paylaşır mısınız?

Oflaz: Her şeyden önce ringde daha çok polis adliye haberleri yapıldığı için can güvenliği riski çok yüksek. Bunun yanı sıra gece gündüz çalışıldığı sosyal hayat imkânları için diğer alanlarda çalışan arkadaşlara göre daha az.

POLİS YERE DÜŞEN SÜRÜCÜYÜ KALDIRMAK İSTEDİ, SÜRÜCÜNÜN KOLU MEMURUN ELİNDE KALDI

Sarhoş sürücü haberlerine televizyonların ilgi gösterdiği dönemde bir gece Keçiören’de trafik uygulamasına katıldık. Polis ekipleri Fatih Caddesi üzerinde şüphelendikleri araçları durdurarak sürücülerin ehliyet ve ruhsatlarını inceliyor ve alkol ölçümü yapıyorlardı. Neden sonra durdurulan bir aracın şoförü aşırı derecede alkollü olduğu için arabanın kapılarını kilitleyip polise uzun süre ehliyet ve ruhsatını vermedi. Polisin uzun uğraşı sonunda arabanın kapısını açarak dışarı çıkan sürücü bu seferde ehliyet ve ruhsatını bulamadı. Çünkü yoktu. Polisin tüm ısrarlarına rağmen alkol metreyi üfleyemeyen alkollü sürücü bir ara polisten kaçmak isterken dengesini kaybederek yol kenarında bulunan su birikintisinin içerisine düştü. Bir polis memuru suyun içerisine düşen alkollü sürücüye yardım etmek için elinden tutarak kaldırmaya çalışırken sürücünün kolu polisin elinde kaldı. Biranda şaşkına dönen polis memuru ani bir refleksle elinde kalan eli fırlattı. Olay yerinde bulunan haberci ve hem polis ekipleri kısa süreli yaşadıkları şaşkınlığın ardında gülme krizine girdi. Alkollü sürücünün kolunun takma olduğu anlaşıldı.

Bektaş: ‘Ring’ ekiplerinin karşılaştıkları en büyük zorluklardan bir tanesi can güvenliğidir. Gittiğiniz her haberde tehlike içerisindesiniz. Çünkü başkalarının ‘gözyaşı’ sizin için haber oluyor. Bu durumda insanların psikolojileri farklı farklı. Olay yerinde kimin size tepki gösterip gösteremeyeceğini bilemiyorsunuz. Hiçbir zaman güvende değilsiniz. Bu durumda hem kendini korumak zorundasın, hem de yanında bulunan kameramanı korumak zorundasın.

RİNG EKİPLERİ ‘SİLAHSIZ POLİSLERDİR

Ben ‘Ring’ ekiplerine ‘Silahsız Polisler’ diye adlandırıyorum. Bir polis gibi çalışıyorsun ve bütün bir bölgeye hakim olmaya çalışıyorsun. Ama kendini korumak için elinden bir şey gelmiyor. Olay yerinde çok dikkatli hareket etmekten başka bir şey yapamıyorsun… Her ‘Ring’ ekibinin anlatsam kitap olur dediği başından geçen bir sürü olayı vardır. Anlatmakla bitiremez. Her gün yeni bir olay, her gün yeni bir macera aslında. Bunları kelimelerle tarif edemezsin. Diğer alanlarda çalışan muhabir ve kameraman arkadaşlar ‘ring’ ekiplerinin olaylarını can kulağı ile dinlerler.

30 METRELİK KÖPRÜDEN AŞAĞI UÇTUM. HAYATIM FİLM ŞERİDİ GİBİ GÖZLERİMİN ÖNÜNDEN GEÇTİ

Benim de unutamadığım bir sürü anım oldu. Polis ekiplerinin ‘dur’ ikazına uymayan ve hızla giden aracı Yeşilbayır istikametinde kaybettik. O bölgeyi fazla bilmiyordum. Ulaştırma görevlisi arkadaşa kavşakta beklemesini söyledim. Kısa bir süre sonra kaçırdığımız araç bizim bulunduğumuz kavşaktan geçti ve kavşakta bekleyen ekipler ile birlikte peşine düştük. Kısa bir kovalamacanın ardından telsizden bir anons geçti. Mamak Köprüsü’nü araçlarla trafiğe kapattık diye. Şoför arkadaşa daha kavşağa çok olduğunu ve aracı kaçırmamasını söyledim. Bir ara yanımızda bulunan ekip ile aynı seviyeye geldik. Ekip otosu yavaşlamaya başladı birden. Tam bu sırada aslında Mamak Köprüsü üzerine kurulan barikatın Değirmendere Köprüsü üzerine kurulduğunu fark ettik. Ama tabiî ki süratimiz çok fazla olduğu için duramayarak köprüden aşağı uçtuk. Bu sırada hayatım film şeridi gibi önümden geçti. Yol ortasında bekleyen polislere ve araçlarla kurulan barikata çarpmadan bir anda takla atmaya başladık. Kaza anında kayıttaydım. Takla atınca kameram açık olan camdan dışarı fırladı. 30 metrelik köprüden aşağıya uçtum ve araç içerisinde sıkıştım. Aslında bu kaza benim için dönüm noktası oldu. Hala aklımdan çıkmıyor. Her araba kovalanışında yaptığım kaza aklıma geliyor…

Subaşı: Bu işin zorluğu sanırım gece daha çok. Asayiş olaylarında karşılaştığınız vatandaşlar size saldırabilir, üzerinize tabancayla, tüfekle ateş açılabilir, dayak yiyebilirsiniz ya da emniyet güçlerinden tepki görebilirsiniz. Herkes kendi işini yapar ama çoğu kimse benim de işimi yaptığımı düşünmez.

MOTOSİKLET KAZASINI UNUTAMIYORUM

Çok trafik kazasına gittim ve bu kazalarda hayatını kaybeden çok insan gördüm. Bundan 5 ay önce, Çankaya’da Turan Güneş Bulvarı’ndan Mamak istikametine, yani Doğukent Caddesi’ne dönüş yaptığı sırada yağmurunu hafifçe ıslattığı zeminde, hafif virajı alamayıp motosikletleriyle refüjün kaldırımına sürten ve ardından refüjdeki ”radar 50” tabelasına çarparak hayatını kaybedenleri unutmadım. Motosikletteki iki kişi de kask takmıyordu ve ikisinin de başları tabelaya çarpmıştı. Tabela ikisinin de başını jilet keskinliğiyle parçalamıştı ve parçaları savrulmuştu. İnşallah bir daha böyle kazalar görmeyiz diyorum.

EBUBEKİR ATMACA-Cihan Haber Dergisi, Sayı:36