• 19 Ekim 2021

Analog ile Dijital arasındaki farklar nelerdir?

9 May 2020

Analog yapı ile dijital yapı birçok yönden birbirinden ayrılır. Örneğin;

-Analog, elektrik akımı gibi sürekli değişken bir yapıya sahiptir. Bu nedenle kesilemez, bölünemez.

-Sayısız ara değerler bulunurken dijitalde sadece 0 ve 1 vardır.

-Analog sistemler gürültü üretirler ve gürültülere karşı duyarlıdırlar. Bu görüntüde karlanma, seste ise distorsiyon şeklinde kendini gösterir.

-Analog bir yayın için daha fazla frekans bandı genişliği gerekirken dijitalde ise sıkıştırma sayesinde aynı banddan daha çok veri iletimi mümkündür. Böylece yayın maliyetleri daha az olmaktadır.

-Analog sistemde 1 saatlik bir görüntünün kopyalanması yine 1 saat sürmektedir. Dijital teknoloji ile bu işlem birkaç dakika sürmekte ayrıca kayıpsız olarak aktarılmaktadır.

-Analog sistemde, görüntü kopyalandıkça kalitesi düşerken dijital sistemde ise ilk kopya ile sonsuz kopya arasında hiçbir fark yoktur.

-Dijital sistemler kolay işlenebilir ve özel efektler eklenebilir. Daha iyi renk işleme özelliğiyle daha canlı ve kaliteli renkler elde edilebilir.

-Dijital; gürültü, depolama, işleme ve maliyet yönünden analog yapıya göre daha avantajlıdır. Standartlar arası dönüştürme (pal, ntsc kare sayıları vb) daha kolaydır. Aynı zamanda dijitalin interaktif olabilme gibi bir özelliği de bulunmaktadır.

Dijital kameralarda görüntü anında izlenebilir. Kasetli sistemlerdeki gibi herhangi bir video kafası olmadığı için de okuma ve kayıt işlemi sırasında aşınma sorunu da olmaz. Halbuki film bobini kullanıldığında banyo işlemi yapılmadan herhangi bir görüntü elde edilemez.

-Dijital kaydın kalitesiz olması ayrı bir konudur, aktarmalarda kalitesinin düşmemesi ayrı bir konudur. Bu ikisi farklı özelliklerdir. Dijital kayıt kalitesiz olsa bile bir milyonuncu kopyada gene kalitesizdir. Dijital kayıt çok iyi olduğunda gene bir milyonuncu kopyada kalitelidir. Ancak analog kaydın kopyasında ilk kopyadan sonra kopyadan kopya alma yöntemiyle gittiğinizde kalite git gide düşecektir. Analog sistemde aktarmalarda yaşanan jenarasyon kaybının temel sebebi band aşınmasıdır.

Bununla ilgili diğer yazımız: Analog Video Nedir?

Pelikülden Piksele Dijital Sinema Kitabından özetlenmiştir. Kitapla ilgili geniş bilgi almak için lütfen tıklayın >>>