• 26 Ekim 2021

Anadolu Üniversitesi’ne Motion Capture Stüdyosu Kuruluyor

30 Kas 2015

Sinema sektörünün artık kalbinin attığı, olmazsa olmaz şeylerden biri Motion Capture konusunda Anadolu Üniversitesi bu konuda ciddi bir adım atıyor.

Film sektöründe Hollywood aldı başını gidiyor. Artık oyunculara düşen iş kadar kamera arkasındakilere de bir dünya iş düşmekte. Bunun sebebi ise içinde bulunduğumuz teknolojik çağın bütün sektörlere sağladığı faydalar. Sinema sektöründe de bu durum gözle görülür şekilde farkediliyor zira CGI’ın yani bilgisayar ortamında oluşturulan görüntülerin olmadığı bir film görmek artık neredeyse zor. İşte bu işin en önemli kısımlarından biri olan ”Motion Capture” yani Hareket Yakalama teknolojisi, artık ülkemizde de kullanılmaya başlanacak ve bu işin eğitimi de verilecek.

mc2

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Çizgi Film Bölümü bünyesinde bulunan bir çalışma atölyesi, çizim konusunda profesyonellerin ilk tercihi olan ve bu konuda dünyanın en iyi ürünü sayılan Wacom Cintiq laboratuvarı ve render farm olarak yeniden kuruluyor.

mc1

Bu araçlar sayesinde öğrencilere en üst düzey eğitimler verilerek sinema, televizyon ve reklamcılık gibi görsel içeriğin ön planda olduğu birçok sektöre içerik üretilecek. Motion Capture olayı ise Anadolu Üniversitesi ve Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı’nın ortaklaşa gerçekleştirdiği bir projenin ürünü. Kurulacak stüdyo hakkında yapılan açıklama şu şekilde;

”Anadolu Üniversitesi Merkezler ve Birimler Binasında bulunan eski bir stüdyoda içerisindeki donanımların elden geçirilmesi ve proje ile birlikte alınan yeni donanımların eklenmesi sonucuyla bir Motion Capture Stüdyosu (Hareket yakalama) kuruluyor. 16 kameralı hareket yakalama ve yüz mimiklerini/konuşmalarını yakalamak için kullanılan 8 kameralı Motion Capture sistemi bulunan stüdyoda green screen (yeşil perde) uygulamalarıyla birlikte sanal stüdyo uygulamaları için endüstri standartlarında bir sanal stüdyo oluşturuluyor”

Kaynak: Eskişehir.net