• 26 Ekim 2021

Ailelerin Üçte Biri İnternet Konusunda Kendisini Çaresiz Hissediyor

10 Ara 2015

Türkiye’de ailelerin üçte biri çocuklarının internetteki faaliyetlerini denetlemede kendini çaresiz hissediyor. Kaspersky Lab ve B2B International tarafından yürütülen bir ankete göre, Türkiye’de anne babaların yarısından fazlası (yüzde 58) çocuklarına yönelik çevrimiçi saldırıların sayısında artış bildirdi. Ailelerin ve üçte biri de (yüzde 32) çocuklarının internette gördükleri ve yaptıkları şeyleri denetlemekte kendilerini çaresiz hissettiklerini kabul etti.

Günümüzde bir çocuğun yaşamının önemli bir kısmının gözetimsiz çevrimiçi etkinliklerle geçtiğini belirten Kaspersky Lab uzmanları, buna karşılık anne babaların koruma ve eğitim için yeni yöntemler bulmaları gerektiğini vurguladı. Çocukları çevrimiçinde korumanın kapsamlı bir yaklaşım gerektirdiğinin altını çizen uzmanlar, anne babalara çevrimiçi güvenlik konusunda çocuklarıyla konuşmalarını, onlara güvenliklerini korumak için gereken kuralları öğretmelerini ve tabii ki özel teknolojik çözümler kullanmalarını salık verdi.

İnternet Çocuk1Kaspersky Lab Baş Pazarlama Sorumlusu Alexander Erofeev, bu çerçevede kendilerinin yeni çok platformlu çözüm olan ‘Kaspersky Safe Kids’i hazırladıklarını belirterek, “Kullanıcılarımıza bir çocuğun internete bağlı cihazları kullanmasından kaynaklanan hoş olmayan sonuçları, çocuk teknoloji hakkında anne babasından daha fazla bilgi sahibi olsa bile önlemeye yardımcı olacak bir araç sunmaktan mutluyuz. Gençlerin davranışları göz önüne alınarak geliştirilen Kaspersky Safe Kids, çocukların siber dünyayı güvenle keşfetmelerine izin veriyor ve anne babanın çocuk yetiştirme olanaklarının sınırlarını genişletiyor. Bu tür çözümler anne babalara çocuklarını zekice, onların etkinliklerini engellemeden koruma ve onlarla diyaloğu sürdürme olanağı veriyor.” dedi.

Bu arada Kaspersky Lab uzmanları, ailelere çocukların internet kullanımı ile ilgili olarak şu tavsiyelerde bulundu:

* Çocuğunuz aynı anda birkaç cihazı kullanıyorsa, bunların her birine birer koruma çözümü yüklemek en iyisidir.
* Çocuğunuz cihazı yalnızca evde gözetiminiz altında kullansa bile yine de istenmeyen içerikle karşılaşabilir, bu yüzden koruma çözümlerini bu cihazlara da yüklemenizi öneriyoruz.
* Çocuğunuza bunu neden yaptığınız izah edin. Ona bunun sizin için önemli olduğunu söyleyin ve ondan koruma çözümünün önerilerini göz ardı etmemesini isteyin.
* Kötü amaçlı yazılım ve sahte web siteleri gibi siber tehditleri unutmayın. Çevrimiçi bir oyun hesabının çalınması veya bir araştırma raporunun kaybedilmesi çocuğu rahatsız edebilir, bu yüzden anne baba denetimi açarlarına ek olarak çevrimiçi koruma çözümlerinin de kullanılması gerekir.