• 16 Ekim 2021

90’lı Yıllarda Sinemada Kullanılan Kamera Teknolojileri

13 Eyl 2015

Günümüzde efsane düzeyde yapılabilen çekimlerin düşük çaptaki versiyonları da 90lı yıllarda yapılmaktaydı. Ancak o zamanlar bu havadan çekimler, yakın çekimler nasıl yapılıyor? İşte cevabı.

Günümüzün en popüler araçlarından olan dronelar da artık sinema sektörüne adım atarak RC Helikopter denilen teknolojinin de önüne geçti. O cihazlara göre çok daha hızlı ve çok daha iyi çekimler yakalanabiliyor. Peki ya bu durum 90larda nasıldı? O günleri steadycam’leri nasıl hareket ettiriliyordu?

İşte bunun cevabını veren Los Angeles Times, bir video ile Jean Claude Van Damme ile beraber 1993 yılında bir video ile bizlere göstermiş. Günümüzdeki çekimlere göre çok daha mazeretli ve çok daha zorlu olan çekimleri aşağıdaki videodan görebilirsiniz.

Peki ya günümüzde bu durum nasıldı? İşte günümüz teknolojilerine örnek olarak Hobbit, 300 Spartalı, Sin City, Hızlı ve Öfkeli 6 gibi fimlerin kamera arkası görüntüleri ile büyük farkları anlayabilirsiniz.

Sonuç olarak teknoloji her alanda işleri kolaylaştırdığı gibi sinema sektöründeki çileli kameraman arkadaşlarımıza da ilaç olmuş gibi görünmekte.

Kaynak: www.webtekno.com/