3G

Önce hayatımızda internet oldu şimdi de üçüncü nesil olarak adlandırılan 3G var. İnternet eskiye göre daha da hızlandı. Haber merkezlerine görüntü geçilebilmesi mümkün hale geldi. Uydu bağlantısı kullanılsa da 3G bağlantılar pratik ve hızlı olması açısından tercih edilir oldu.

Burada ki temel yapı, kameradan alınan görüntülerin veri oranı düşürülerek ve kodek yapısı değiştirilerek yani kalitesi düşürülerek mobil telefon hatları üzerinden haber merkezine gönderilmesidir.

Ara sıra hatların kapasitesine bağlı olarak görüntü de donmalar yaşansa da habercilikte getirdiği hız açısından gelecekte uydu bağlantılarının yerini 3G bağlantılar alacak gibi görünüyor. Yeni nesil diyebileceğimiz 3G yayın cihazları artık ağır değil. Daha da küçüldü. Böylece kamera üzerine takılarak daha hafif ve taşınabilir hale gelmiş oldu.3G1

 

Nisan 2016 tarihinde 4.5G bağlantı hızının devreye girmesiyle görüntüdeki donmaların en aza inmesi ve daha kaliteli bir görüntü nakliyle zamanla canlı yayın araçlarının yerini alacağına da kesin gözüyle bakılıyor.

“Haber Kameramanlığı” kitabından özetlenmiştir. Kitapla ilgili bilgi almak için lütfen Tıklayın..

Haber Kameramanlığı-Küçük