• 19 Ekim 2021

18 pervaneli dev drone ilk insanlı uçuşunu gerçekleştirdi

7 May 2016

2011 yılından beri geliştirilmekte olan, son olarak en yeni haliyle mart ayında karşımıza çıkan Volocopter nihayet ilk insanlı uçuşunu gerçekleştirdi. Başarılı geçen uçuş, geleceğin ulaşım aracının artık çok da uzak bir gelecekte olmadığını gözler önüne serdi.

Uzun süredir test aşamasında olan ve artık tüm hazırlıklarını tamamlayan Volocopter artık tamamen uçuşa hazır. Geleceğin ulaşım aracı olarak lanse edilen Volocopter’i kısaca hatırlatmak gerekirse; yarı drone yarı helikopter diyebileceğimiz araç, elektrikli motordan ve 18 adet pervaneden güç alıyor. Bir adet kumanda ile yönetilebilen yarı otonom hava aracı, 20 dakika boyunca havada kalabiliyor. 450 kg taşıma kapasitesi olan Volocopter’in planlanan maksimum hızı ise 100 km/s.

Volocopter’in arkasındaki e-volo yöneticilerinden Alexander Zosel’in test sürüşüne çıktığı araç artık ticari bir ulaşım aracı olarak hizmet etmeye çok yakın. Elbette Almanya’dan gerekli izinlerin alınıp Volocopter’in birkaç test sürüşünü daha başarılıyla tamamladıktan sonra. Yukarıdaki videodan Volocopter’in ilk insanlı test uçuşunu izleyebilirsiniz.